Diplomati su u subotu upozorili da bi većina zemalja mogla odustati od pregovora o prvom svjetskom sporazumu o zagađenju plastikom ako nekolicina delegacija nastavi odbacivati pozive za kompromisom.
Predstavnici gotovo 200 zemalja okupili su se u južnokorejskom gradu Busanu kako bi pregovarali o sporazumu za suzbijanje zagađenja plastikom.
Međutim, sporno je nekoliko ključnih pitanja za postizanje značajnog sporazuma.
Posebice se to odnosi na smanjenje proizvodnje plastike i postupno ukidanje kemikalija za koje se vjeruje ili zna da štete ljudskom zdravlju.
Više od 100 zemalja podupire te mjere i inzistira na tome da bi sporazum bez njih bio neuspješan.
Međutim, otprilike desetak država – uglavnom proizvođača plastičnih prekursora dobivenih iz fosilnih goriva – snažno se protivi tim prijedlozima.
Kao rezultat toga, samo dan prije nego što bi pregovori trebali završiti, nacrt sporazuma i dalje je prepun suprotstavljenih stavova i proturječnih formulacija.
“Velika većina delegata ovdje zahtijeva ambiciozan sporazum,” rekao je Juan Carlos Monterrey Gomez, šef delegacije Paname.
“Ako smanjenje proizvodnje ne bude uključeno, nema sporazuma”, istaknuo je.
“Ne možemo dopustiti da nekoliko glasnih delegacija poremeti proces,” dodao je.
Diplomat iz Koalicije visokih ambicija, koja okuplja desetke zemalja koje traže snažan sporazum, podržao je taj stav.
“Mi smo velika skupina koja se okuplja oko ključnih učinkovitih elemenata i spremni smo odustati,” rekao je anonimno za AFP.
Upozorio je da “neke zemlje” aktivno razmatraju mogućnost glasanja, što bi značilo zaobilaženje tradicionalnog pristupa UN-a koji podrazumijeva traženje konsenzusa.
To je mogućnost o kojoj se sve više raspravlja kao o “posljednjem rješenju,” rekao je J.M. Bope Bope Lapwong iz Demokratske Republike Kongo.
“Mislim da ćemo, ako ne uspijemo postići dogovor, biti prisiljeni pristupiti glasanju. Ne možemo prijeći toliki put da bismo doživjeli neuspjeh,” rekao je za AFP.
“Točno, to nije uobičajen način na sastancima UN-a, i učinit ćemo to na našu sramotu jer kada pregovarate, ne očekujete da ćete dobiti sve”, dodao je.
Više od 90 posto plastike se ne reciklira, dok se očekuje da će se proizvodnja plastike utrostručiti do 2060. godine.
Ekološke organizacije potiču ambiciozne zemlje da pristupe glasanju ako pregovori zapnu, tvrdeći da zemlje poput Saudijske Arabije i Rusije nisu ponudile nikakve kompromise tijekom pregovora.
Međutim, promatrači su upozorili da bi glasanje moglo biti rizična strategija koja bi mogla otuđiti čak i neke zemlje koje su naklonjene snažnom sporazumu.
Druga opcija bila bi da diplomat koji predsjeda pregovorima jednostavno potvrdi dogovor unatoč protivljenju nekoliko zemalja.
No, i to nosi sa sobom rizik potencijalnog narušavanja daljnjeg diplomatskog procesa i ugrožavanja usvajanja sporazuma u budućnosti.
“Ne želimo izlaziti iz okvira Ujedinjenih naroda,” rekao je službenik francuskog ministarstva za zaštitu okoliša.
“Nadamo se da ćemo postići dogovor danas ili sutra i to je opcija na koju se fokusiramo,” dodao je.
(Hina)