Fosfat je neophodan za život. U novoj studiji istraživači su otkrili sićušnu strukturu unutar životinjskih ćelija koja ima ulogu rezervoara fosfata te na taj način reguliše razinu fosfata u ćelijama i koja pokreće procese koji održavaju tkiva kada nema dovoljno fosfata. Istraživači su klasificirali tu strukturu kao novu vrstu organela, koje su fundamentalne strukture unutar ćelija, poput jezgre, mitohondrija i membrane i koje funkcioniraju kao minijaturni organi unutar tijela.
“Ovo je jedna od prvih studija koja je zapravo pronašla rezervoar fosfata u životinjskoj stanici”, rekla je Rebekka Wild, strukturna biologinja pri Francuskoj nacionalnoj istraživačkoj agenciji CNRS u Grenobleu, koja nije bila uključena u istraživanje.
U biljkama, bakterijama i kvascima fosfat je važan za rast stanica i pomaže stanicama u komunikaciji i stvaranju energije. Iako je poznato da je bitan u životinjskim tkivima i stanicama, malo je studija istraživalo njegove specifične funkcije.
U novoj studiji, istraživači su pomoću niza eksperimenata u kojima su smanjili unos izvora fosfata u vinske mušice identificirali pojavu intezivnog umnožavanja ćelija u crijevima vinske mušice koja je nastala kao odgovor organizma na smanjene razine fosfata i koja je bila povezana s smanjenom ekspresijom PXo gena (ovaj gen daje protein koji transportuje fosfat). Dodatno su identificirali ovalne strukture-rezervoare fosfata u tim ćelijama u kojima je PXo protein transportovao fosfat. Fosfati se u tim organelama konvertuju u fosfolipide koji su glavni gradivni materijal ćelijskih membrana.
U situaciji kada je manjak fosfata u organizmu ove organele se raspadaju i otpuštaju fosfolipide koje dalje koriste ćelije za umnožavanje. Ovo bi mogao biti način kako crijevne ćelije održavaju razine fosfata stabilnim.
Wild kaže da su ovakva otkrića temelji za istraživanje postoje li slični organeli koji skladište fosfate u drugim životinjama, uključujući ljude.
Izvor i više na: Nature
Prevod: AbrašMEDIA