Danas je četvrtak, 11. juli/srpanj, 193. dan 2024. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
1533. – Papa Klement VII ekskomunicirao je engleskog kralja Henrija VIII, odbivši prethodno da poništi njegov brak s Katarinom Aragonskom i ozakoni vezu s Anom Bolen. Brak je u maju 1533. poništio kenterberjski nadbiskup Tomas Krenmer, a kralj je 1534. osnovao anglikansku crkvu i proglasio se za njenog poglavara.
1811. – Italijanski naučnik Amedeo Avogadro objavio je teoriju o molekularnom sastavu plinova (Avogadrov zakon).
1876. – U crnogorsko-turskom ratu (1876-78) Crnogorci su u bici na Fundini, u Kučima, pobijedili tursku vojsku.
1882. – Gušeći arapsku pobunu u Egiptu, britanske trupe napale Aleksandriju, a zatim zauzele Kairo i svu zemlju. Potom je na međunarodnoj konferenciji utvrđen sporazum o bezbjednosti Sueckog kanala, za Veliku Britaniju izuzetno značajnog plovnog puta zbog britanskih kolonija u Aziji, pa su od tada Britanci, zajedno sa Francuzima, nadzirali kanal, čime je Egipat potpao pod punu zavisnost od velikih sila. Egipat je tek 1956. preuzeo kontrolu nad Sueckim kanalom.
1921. – Poslije pobjede revolucije privremena narodna vlada proglasila je nezavisnost Mongolije pod nazivom Narodna Republika Mongolija.
1935. – Umro je francuski oficir jevrejskog porijekla Alfred Dreyfus, koji je 1894. optužen da je Njemačkoj odavao vojne tajne i osuđen na doživotnu robiju, samo na osnovu sumnji i izjava grafoloških stručnjaka. Poslat je u jedan od najgorih zatvora u svijetu, u Francuskoj Gvajani. U njegovu odbranu ustao je poznati pisac Emil Zola, koji je pod naslovom “Optužujem” u listu “L’oror” objavio otvoreno pismo predsjedniku Republike. Tek u julu 1906. kapetan Drajfus je rehabilitovan, vraćen u vojsku i unaprijeđen u čin majora.
1979. – Američka svemirska stanica „Skylab“, nakon šestogodišnjeg kruženja oko Zemlje, raspala se prilikom prizemljenja.
1982. – Umro je bosanskohercegovački književnik Mehmed Meša Selimović. Završio je Filozofski fakultet u Beogradu i do Drugog svjetskog rata bio je profesor u gimnaziji, u rodnoj Tuzli. Po izlasku iz ustaškog logora 1943. otišao je u partizane. Poslije Drugog svjetskog rata bio je direktor drame Narodnog pozorišta u Sarajevu, umjetnički direktor „Bosna-filma„ i glavni urednik „Svjetlosti“ (“Derviš i smrt“, „Tvrđava“, „Sjećanja“).
1987. – UN je proglasio da se u Zagrebu rodio petmilijarditi stanovnik Zemlje, po imenu Matej Gašpar.
1995. – Nakon osvajanja grada, Vojska Republike Srpske je započela genocid u Srebrenici: u nekoliko je dana pobila 8.000 Bošnjaka
1995. – U Francuskoj je umro Gojko Nikoliš, ljekar, narodni heroj, španski borac.
1996. – Sudsko vijeće Haškog tribunala potvrdilo je optužnice za ratne zločine i genocid protiv lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i vojnog komandanta Ratka Mladića. Sud je za njima raspisao međunarodne potjernice.
2008. – Španski poslanici izrazili su podršku posebnim pravima velikih majmuna (na život i slobodu). Riječ je o prvom poznatom slučaju da neko nacionalno zakonodavstvo takva prava dodeljuje životinjama.
2009. – Umro je bosanskohercegovački glumac Žan Marolt.
(AbrašMEDIA)