Dogodilo se na današnji dan – 17. 1.

Danas je utorak, 17. januar/siječanj, 17. dan 2017. godine.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1468. – Umro je Skenderbeg, albanski nacionalni heroj. Poznat je po odbrani Albanije protiv Osmanlija.

1562. – Stupio je na snagu edikt iz Saint Germain (Januarski edikt) kojim su priznati hugenoti (protestanti) u Francuskoj. Istog dana, vođe katolika, vojvoda od Giza i kardinal od Lorene, formirali su uniju (kasnije Sveta liga) koja će blokirati primjenu edikta i izazvati vjerske ratove koji su, uz povremene prekide, 36 godina razarali Francusku. Ratovi su prekinuti Nantskim ediktom koji je 1598. izdao Anri IV.

1600. – Rođen je Pedro Calderón de la Barca jedan od najvećih španskih dramatičara.

1706. – Rođen je Benjamin Franklin, borac za slobodu čovjeka, učesnik u Američkom ratu za nezavisnost, jedan od tvoraca “Deklaracije o nezavisnosti” i američkog ustava. Kao naučnik poznat je kao izumitelj gromobrana i otkrića toka i karakteristika Golfske struje. Osnovao je prvu javnu biblioteku u Americi, filozofsko društvo Pensilvanije i “Akademiju” koja je prerasla u Pensilvanijski univerzitet.

1773. – Engleski moreplovac James Cook je brodom „Resolution“ prvi prešao Antarktički krug.

1820. – Rođena je engleska spisateljica irskog porijekla Anne Brontë, najmlađa od tri sestre koje su se bavile književnošću. Djela: romani “Agnes Grey”, “Stanarka napuštene kuće”.

1863. – Rođen je ruski pozorišni glumac, teatrolog i reditelj Konstantin Sergejevič Stanislavski, osnivač Hudožestvenog teatra u Moskvi 1898. i umjetnički rukovodilac i ideolog tog pozorišta do kraja života 1938. Kao veliki pozorišni inovator imao je značajan utjecaj na savremenike.

1912. – Ekspedicija engleskog istraživača – pomorskog kapetana Roberta Scotta stigla je na Južni pol, mjesec dana poslije ekspedicije Norvežanina Roalda Amundsena. Scott i preostala četiri člana njegove ekspedicije umrli su od gladi i hladnoće pri povratku s Južnog pola.

1938. – Jugoslovenski premijer Milan Stojadinović sastao se u Berlinu sa vođom nacističke Njemačke Adolfom Hitlerom, koji mu je obećao integritet države, suprotstavljanje austrijskoj restauraciji, savez protiv boljševizma i mađarskog revanšizma i da neće stvarati savez sa Italijom opasan za Jugoslaviju. Zauzvrat je tražio saradnju sa Silama osovine.

1942. – Rođen je Muhammad Ali, američka bokserska zvijezda.

1944. – Počela je Bitka za Monte Cassino, jedna od najvažnijih bitaka na Italijanskom frontu u Drugom svjetskom ratu.

1945. – Trupe sovjetske Crvene armije i Poljske patriotske snage su u Drugom svjetskom ratu oslobodile Varšavu, više od pet godina nakon pada glavnog grada Poljske u ruke njemačkih nacista.

1959. – Senegal i Francuski Sudan donijeli su odluku o formiranju federalne države pod nazivom Republika Mali. Odluka je stupila na snagu u aprilu.

1961. – Ubijen je kongoanski državnik Patrice Lumumba, bivši premijer Konga, tvorac nezavisnosti zemlje, simbol borbe protiv kolonijalizma i heroj „crne Afrike“. Protivustavno je smijenjen s položaja premijera 5. septembra 1960, a 1. decembra uhvatili su ga vojnici generala Mobutua i prebacili u Katangu, gdje je pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen.

1964. – Umro je jugoslovenski slikar i grafičar Đorđe Andrejević-Kun, poznat po monumentalnim realističnim kompozicijama i grafičkim mapama u kojima je prikazao zločine okupatora u vrijeme Drugog svjetskog rata i motive iz obnove i izgradnje zemlje. Ilustrovao je i opremio brojna književna djela.

1991. – SAD i zapadni saveznici izveli su u Zalivskom ratu drugi i treći talas masovnog bombardovanja ciljeva u Iraku i Kuvajtu; tri iračke rakete „scud“ eksplodirale su u Tel Avivu.

1997. – U Dablinu je sud proglasio prvi razvod braka u istoriji Irske, na osnovu zakona odobrenog na referendumu, čemu se žestoko protivila rimokatolička crkva.

2004. – Južna Koreja i SAD postigle sporazum o povlačenju američkih vojnika iz Seula u naredne tri godine, prvi put nakon završetka Korejskog rata.

(AbrašMEDIA)