Danas je srijeda, 2. avgust/kolovoz, 214. dan 2017. godine.
338. pne. – Bitka kod Heroneje, kojom je Filip II Makedonski nametnuo dominaciju Grčkoj.
217. pne. – Kod Kane u Apulieniji Hanibal je nanio veliki poraz rimskoj vojsci. Unatoč brojčanoj premoći, Rimljani koji su imali čak 80.000 vojnika izgubili su bitku u kojoj su ih Kartažani uništili: ubili su više od 50.000 rimskih vojnika.
1802. – Napoleon proglašen doživotnim konzulom Francuske.
1858. – Britanski parlament usvojio je zakon kojim je indijska vlada stavljena pod upravu britanske krune.
1870. – London otvorio prvu podzemnu željeznicu na svijetu.
1880. – U Sarajevu počela s radom “Tvornica duhana Sarajevo”.
1903. – U Makedoniji je počeo Ilindenski ustanak za oslobođenje od Otomanskog Imperija, tokom kojeg je stvorena Kruševska republika. Republika se održala samo 11 dana, a ustanak je u krvi ugušen.
1903. – U Beogradu održani osnivački kongresi Srpske socijaldemokratske partije i Radničkog saveza Srbije, na kojima su za predsjednike glavne partijske uprave izabrani Dragiša Lapčević i Nikola Veličković, a za sekretare Kosta Jovanović i Radovan Dragović.
1920. – Rođena je Marija Bursać, prva žena narodni heroj Jugoslavije.
1922. – Umro je Alexander Graham Bell – pronalazač telefona. Poslije studija medicine u Edinburgu i Londonu preselio je u SAD i bavio se liječenjem gluvih. Telefon je patentirao 1876. u Bostonu, što je mu je donijelo slavu, ali i brige. Patent nije bio zaštićen, pa su ga mnogi pokrali i tek je 1886. Vrhovni sud SAD presudio da je on jedini vlasnik patenta. Bogat i slavan, potom se isključivo bavio starim poslom – liječenjem gluvih.
1934. – Adolf Hitler se proglasio Führerom.
1939. – Albert Einstein upozorio je američkog predsjednika Roosevelta da nemački naučnici rade na proizvodnji bombe sa uranijumom, poslije čega su u SAD počeli (početkom 1940.) istraživački radovi za proizvodnju nuklearne bombe.
1944. – Završena jedna od najvećih sovjetskih ofanziva u Drugom svjetskom ratu. Počela je 23. juna i za 38 dana sovjetske divizije su oslobodile cijelu Bjelorusiju, stupile na tlo Poljske i istočne Pruske i stigle blizu Varšave.
1945. – Završena je Potsdamska konferencija na kojoj su sovjetski vođa Staljin, predsjednik SAD Truman i premijer Velike Britanije Atlee, postigli dogovor o demilitarizaciji i denacifikaciji Nemačke i njenoj podjijeli na okupacione zone posle Drugog svjetskog rata.
1970. – Britanski vojnici su u Sjevernoj Irskoj prvi put upotrijebili gumene metke radi smirivanja nereda.
1980. – Neofašistički teroristički napad bombom na željezničkom kolodvoru u Bologni. Poginulo je 85 i ranjeno više od 200 ljudi.
1990. – Irak zauzeo Kuvajt.
1994. – Pod prijetnjom pooštravanja međunarodnih sankcija SR Jugoslaviji, vlada Srbije pozvala je lidere bosanskih Srba da prihvate mirovni plan Kontakt grupe za Bosnu i upozorila ih da će u suprotnom biti odgovorni za zločin protiv sopstvenog naroda.
1994. – Borbena grupa od četiri aviona NATO-a izvršila napad na sela Dobrica, Udešanj, Rabine, Kekorine i Šipovac, zapadno od Nevesinja.
1997. – Umro je američki pisac i slikar William S. Burroughs.
2001. – General Radislav Krstić osuđen je u Hagu na 46 godina zatvora zbog masakra nad Bošnjacima u Srebrenici 1995, najvećeg ratnog zločina u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.
2002. – Snage pokreta UNITA u Angoli su rasformirane, njenim generalima su oduzeti činovi i oni su integrisani u vojsku Angole.
(AbrašMEDIA)