Danas je petak, 26. novembar/studeni, 330. dan 2021. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
1862. – Objavljena je knjiga Lewis Carrolla “Alisa u zemlji čuda”.
1901. – Umro je hrvatski slikar Krsto Hegedušić, utemeljitelj likovne skupine Zemlja i Hlebinske slikarske škole.
1922. – U Dolini kraljeva u Egiptu, britanski arheolozi Howard Carter i Lord Carnarvon prvi put otvorili grobnicu faraona Tutankhamona.
1924. – U Ulaanbaataru proglašena NR Mongolija.
1939. – Napadom sovjetske armije počeo je sovjetsko-finski rat. U oktobru 1939. Sovjetski savez je od Finske zatražio dio teritorije zbog obezbjeđenja Lenjingrada (Sankt Peterburga) i zaštitu murmanske pruge. Pošto je to vlada u Helsinkiju odbila, sovjetska armija je prodrla u Finsku. 12. marta 1940. potpisan je mir kojim je Sovjetski savez dobio veći dio Karelije i oblast u Murmanskom zalivu.
1940. – Nijemci su u okupiranoj Varšavi u Drugom svjetskom ratu počeli da ograđuju dio grada od kojeg su napravili geto za oko pola miliona poljskih Jevreja.
1942. – U Bihaću u Drugom svjetskom ratu osnovano “Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije” i održano prvo zasjedanje AVNOJ-a na kojem su 54 delegata izabrala Izvršni odbor AVNOJ-a s dr Ivanom Ribarom na čelu.
1949. – Indija prihvatila ustav kao federalna republika u okviru britanskog Komonvelta.
1950. – Kina zvanično donijela odluku da stupa u Korejski rat na strani Sjeverne Koreje.
1965. – Lansiran je Astérix prvi Francuski satelit.
1967. – Narodni oslobodilački front proglasio u Adenu Narodnu Republiku Jemen (Južni Jemen), nakon 128 godina britanske kolonijalne vladavine.
1968. – U Saveznoj narodnoj skupštini usvojeni su amandmani na Ustav SFR Jugoslavije, kojima se širi autonomija pokrajina i one dobijaju status sličan republikama. Pokrajine su dobile pokrajinski Ustavni zakon, čime je otvoren put gotovo potpuno samostalnoj zakonskoj, izvršnoj i sudskoj vlasti.
1976. – Britanski punk rock sastav Sex Pistols objavio je svoj debitantski singl “Anarchy in the UK”.
1978. – Iranski vjerski lideri i političari, u nastojanju da obore šaha Rezu Pahlavija, proglasili su generalni štrajk koji je paralizovao život u Iranu.
1990. – Vijeće sigurnosti UN odobrilo mirovni plan za Kambodžu.
1993. – Prvi generalni štrajk u Belgiji poslije gotovo pola vijeka paralizovao je privredu i saobraćaj i primorao vladu na pregovore sa sindikatima.
1998. – U zajedničkoj deklaraciji, potpisanoj tokom posjete kineskog predsjednika Đanga Cemina, Japan izrazio “duboko kajanje” zbog akcija koje je preduzeo u Kini u Drugom svjetskom ratu.
2004. – Visoki predstavnik za BiH Paddy Ashdown poništio Zakon o pomilovanju zato što ugrožava vladavinu prava.
(AbrašMEDIA)