Danas je petak, 30. avgust/kolovoz, 243. dan 2024. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
30. p. n. e. – Egipatska kraljica Kleopatra Sedma ubila se pošto su snage Gaja Julija Cezara Oktavijana Avgusta potukle trupe njenog muža, rimskog vojskovođe Marka Antonija. Na prijesto je došla u 17. godini, 51. prije nove ere, i vladala je sa maloljetnim bratom Ptolomejem Trinaestim, za koga je bila udata. Brat-muž potom ju je oborio sa prijestola, a vlast joj je vratio osvajač Egipta rimski vojskovođa Gaj Julije Cezar. Tada je vladala sa drugim maloljetnim bratom – Ptolomejem Četrnaestim, čija je, takođe bila žena, ali i Cezarova ljubavnica, kome je rodila sina Cezariona. Kad je u Egipat došao Marko Antonije, pridobila je i njega i uspjela da obezbijedi upravu za svoje sinove.
1645. – Nizozemci i američki Indijanci sklopili su primirje u New Amsterdamu (New York).
1797. – Rođena engleska spisateljica Mary Wollstonecraft Shelley, supruga pjesnika Percyja Byssha Shelleyja, najviše poznata po romanu “Frankeštajn ili moderni Prometej”, pisanim u duhu “gotskih” priča strave i užasa. Ostala djela: romani “Posljednji čovjek”, “Lodor”.
1881. – Francuski inžinjer Clément Ader patentirao je u Njemačkoj prvi stereofonski zvučni sistem
1916. – Čileanski ribarski jedrenjak (kuter) spasio je članove ekspedicije Ernesta Henryha Shackletona na Antarktiku. Britanski je istraživač od 1915. godine na brodu “Endurance” bio opkoljen ledom. Kad se na brodu pojavila pukotina, s posadom je pobjegao na santi leda.
1916. – Turska u Prvom svjetskom ratu objavila rat Rumuniji.
1918. – Prilikom posjete fabrici „Miheljson“ u atentatu je ranjen Vladimir Iljič Lenjin. U lidera Sovjetske Rusije pucale su pripadnice Socijal-revolucionarne partije Fanja Kaplan i njena sestra Dora.
1939. – Odglumljeni napad poljskih snaga na njemački odašiljač kod granične postaje u Gleiwitzu.
1942. – Slikara Savu Šumanovića, majstora pejzaža, aktova i mrtve prirode, ustaše su strijeljale u Sremskoj Mitrovici, u Drugom svjetskom ratu, poslije zvjerskog mučenja. Dugo je živio u Parizu, a od 1930. u Šidu. Njegove velike kompozicije “Doručak na travi” i “Pijana lađa” su među najznačajnijim djelima našeg modernog slikarstva. Najbolja njegova djela su u Narodnom muzeju u Beogradu, zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu i galeriji “Sava Šumanović” u Šidu.
1942. – Počela je bitka kod Alam Halfe u Egiptu.
1944. – Sovjetska armija je u Drugom svjetskom ratu zauzela naftna polja u Ploeštiju u Rumuniji, čime je njemačku vojsku lišila važnog izvora snabdijevanja gorivom.
1945. – Britanske snage oslobodile su Hong Kong od Japana.
1956. – Rođen je bosanskohercegovački historičar Dubravko Lovrenović.
1957. – Senator Strom Turmond iz Južne Karoline postavio je novi rekord u opstrukciji američkog Kongresa govoreći više od 24 sata protiv prijedloga zakona o građanskim pravima.
1963. – Između sjedišta vlada SSSR i SAD, Kremlja i Bijele kuće, lideri Nikita Hruščov i John Kennedy uspostavili su poslije kubanske krize, koja je zaprijetila opštim nuklearnim sukobom, direktnu telefonsku vezu, poznatu kao „crveni telefon“.
1973. – Kenija je zabranila lov na slonove i trgovinu slonovačom.
1991. – Azerbajdžan proglasio neovisnost od SSSR-a.
1995. – Avioni NATO-a počeli su seriju napada na srpske položaje u Bosni i Hercegovini. Napadi su uslijedili dva dana nakon što je u srpskom minobacačkom napadu na Sarajevo ubijeno 37 ljudi.
2001. – Oko 438 izbjeglica, mahom iz Avganistana, koji su spašeni sa feribota koji je tonuo, nastavilo je da umire na norveškom teretnom brodu, jer im Australija nije dozvolila ulazak u tu zemlju.
2006. – Umro egipatski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za knjiženost 1988. Nagib Mahfuz.
2014. – California je prva američka savezna država koja je na svojoj teritoriji zabranila korišćenje plastičnih kesa za jednokratnu upotrebu
(AbrašMEDIA)