Danas je srijeda, 4. septembar/rujan, 248. dan 2024. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
476. – Germanski vojskovođa Odoakar svrgnuo je posljednjeg zapadnorimskog cara Romula Augustula. Kraj Zapadno Rimskog carstva je ujedno i početak srednjeg vijeka.
1781. – Četrdeset četvero španjolskih doseljenika osnovalo naselje u Gornjoj Kaliforniji pod nazivom La Reina de los Angeles de Porciuncula (Selo Naše Gospe Kraljice Anđela od Porcijunkule). Osnovan je odlukom španjolskog namjesnika Felipea de Nevea.
1886. – Poglavica Apača Geronimo, vođa posljednje velike pobune američkih Indijanaca protiv bijelih porobljivača, predao se u kanjonu Skeleton u Arizoni američkom generalu Nelsonu Milesu.
1870. – Dva dana nakon francuskog poraza kod Sedana i zarobljavanja Napoleona III., zastupnici Leon Gambetta i Jules Favre objavili su svrgnuće cara i proglasili Treću Republiku. Vlada nacionalne obrane organizirala je narodni rat protiv Nijemaca koji je neslavno završio.
1878. – Austro-Ugarska vojska zauzela je Tešanj.
1944. – Britanske i kanadske trupe oslobodile su u Drugom svjetskom ratu belgijske gradove Brisel i Antverpen.
1949. – Rođen je Dado Topić, muzičar, kompozitor, tekstopisac, aranžer, gitarista i rock pjevač.
1963. – Umro je francuski državnik i finansijski stručnjak Rober Schuman, tvorac tzv. “Schumanovog plana” 1950, na osnovu kojeg su 1952. Belgija, Holandija, Luksemburg, Zapadna Njemačka, Italija i Francuska stvorile Evropsku zajednicu za ugalj i čelik, preteču Evropske unije. Bio je ministar finansija 1946, šef diplomatije od 1948. do 1953. i ministar pravde od 1955. do 1956.
1970. – Socijalista Salvador Allende izabran je za predsjednika Čilea. Tri godine kasnije ubijen je u vojnom puču.
1974. – SAD su kao posljednja zapadna zemlja uspostavile diplomatske odnose sa Njemačkom Demokratskom Republikom.
1975. – Izrael i Egipat su u Ženevi potpisali sporazum o povlačenju izraelskih trupa sa Sinaja i uspostavljanju tampon zone UN na poluostrvu.
1989. – Umro je belgijski književnik Georges Simenon.
1999. – Na referendumu o budućem statusu Istočnog Timora 78,5 odsto stanovništva glasalo je za nezavisnost od Džakarte, dok je svega 21 odsto podržalo autonomiju pod indonežanskom upravom. Proindonežanske snage su potom izazvale sukobe u kojima je stradalo nekoliko stotina ljudi, a desetine hiljada napustile su glavni grad Dili.
2001. – Dragan Kolundžija, koji je u vrijeme rata u BiH bio čuvar u logoru Keraterm u Prijedoru, priznao pred Haškim tribunalom krivicu za zločin protiv humanosti u okviru sporazuma sa Tužilaštvom, prema kome protiv njega neće biti podignute nove optužnice.
2003. – Dragan Nikolić, zvani Jenki, priznao pred Haškim tribunalom krivicu po sve četiri tačke treće izmijenjene optužnice, koja ga tereti za zločine počinjene nad muslimanima i ostalim nesrbima u logoru “Sušica” u Vlasenici 1992. godine, gdje je bio jedan od komandanata.
(AbrašMEDIA)