Danas je subota, 7. juli/srpanj, 188. dan 2018. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
1585. – Pod pritiskom katoličke „Svete lige“ francuski kralj Anri III izdao je Nemurski edikt protiv hugenota.
1807. – u Tilzitu je potpisan mirovni ugovor kojim je završen rat Francuske i Rusije, učesnice u koaliciji protiv Napoleona. Ugovor, koji je ostao na snazi do Napoleonove invazije na Rusiju 1812, podrazumjevao je i savezništvo, a Napoleon se, pored ostalog, obavezao da neće progoniti Crnogorce zbog njihove borbe protiv Francuske.
1882. – Rođen je bjeloruski pjesnik i pisac Janka Kupala (1882.- 1942.). Mnogi ga smatraju najvećim piscem 20. stoljeća na bjeloruskom jeziku.
1893. – U Zagrebu je rođen Miroslav Krleža, književnik, enciklopedist i jedan od najvećih jugoslovenskih književnika 20. stoljeća. Krleža je ostvario golem opus (po različitim brojanjima, njegova sabrana djela obuhvaćaju između 50 i 80 svezaka) koji pokriva kako središnje književnoumjetničke žanrove, tako i atipične ili marginalne zapise (enciklopedijske natuknice, prepiska o raznim temama, putopisi…). Djela: Balade Petrice Kerempuha, Hrvatski bog Mars, Povratak Filipa Latinovicza, Banket u blitvi, Zastave…
1898. – SAD su anektirale Havaje.
1914. – Rođen je Milutin Morača, partizanski komandant i narodni heroj Jugoslavije.
1930. – Umro je engleski pisac Arthur Conan Doyle, ljekar po profesiji, koji se proslavio kriminalističkim romanima i pripovijetkama u kojima su glavni junaci izmišljeni detektiv Sherlock Holmes i njegov prijatelj dr. Watson, začevši tako detektivsku literaturu. Plemićku titulu je dobio 1902. za zasluge u odbrani britanskih interesa, posebno u drugom Burskom ratu. Poslije pogibije sina u Prvom svjetskom ratu odao se spiritualizmu. Djela: romani “Grimizna studija”, “Pustolovine Sherlocka Holmesa”, “Uspomene Sherlocka Holmesa”, “Baskervilski pas”, “Bijeli odred”, “Izgubljeni svijet”, “Veliki burski rat”, studija “Istorija britanskog pohoda u Francuskoj i Flandriji”, djelo o spiritualizmu “Istorija spiritualizma”, memoarska proza “Uspomene i pustolovine”.
1937. – Sukobom japanskih i kineskih trupa kod mosta Marko Polo blizu Pekinga počeo je drugi japansko-kineski rat, odnosno, po kineskom shvaćanju, drugi svjetski rat.
1940. – U Liverpoolu je rođen Ringo Starr, bubnjar legendarnih Beatlesa.
1941. – Pod vođstvom komunista u Srbiji je počeo ustanak protiv njemačke okupacije.
1947. – Farmer iz savezne države New Mexico pronašao je čudne metalne krhotine, te obavijestio šerifa koji je alarmirao vojnu bazu Roswell, čime je započeo najpoznatiji svjetski NLO slučaj.
1960. – Pravdajući se zaštitom “ugroženih” života svojih državljana Belgija, samo sedam dana poslije proglašenja nezavisnosti Konga, uputila padobranske jedinice u tu afričku zemlju. Kongoanski premijer Patris Lumumba odmah je zatražio intervenciju UN, ali blokovski podijeljena svjetska organizacija nije brzo djelovala, pa je provincija Katanga objavila otcjepljenje, što je izazvalo građanski rat. Lumumba, simbol kongoanske nezavisnosti, zbačen je u oktobru 1960, odveden u Katangu i ubijen u februaru 1961.
1963. – Ustaška teroristička grupa Tolić – Oblak ušla u Jugoslaviju.
1973. – Umro je njemački filozof i sociolog Max Horkheimer.
1978. – Solomonska Ostrva proglasila su nezavisnost.
1991. – Desetodnevni rat u Sloveniji završava Brijunskim sporazumom koji država Slovenija potpisuje sa Jugoslavijom.
1992 – U Sanskom Mostu pripadnici Vojske RS-a pokušali su prevesti logoraše iz logora Betonirka do logora Manjača i tako je stradalo 19 logoraša, kad su u prenatrpanoj prikolici na velikoj vrućini, zbog nedostatka kisika, ugušeni za vrijeme transporta.
1997. – Umro je Mate Boban, bivši predsjednik tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne i Hrvatske demokratske zajednice u BiH.
2000. — Umro je Nikola Hercigonja, jugoslovenski kompozitor i muzikolog.
2014. – Umro je beogradski pozorišni i filmski glumac Bora Todorović, dobitnik nagrada i priznanja, među kojima i Grand Prixa u Kanu za ulogu u filmu “Profesionalac”.
(AbrašMEDIA)