Ove godine će se 5,3 milijarde mobilnih telefona baciti, kaže Međunarodni forum za otpadnu električnu i elektroničku opremu (WEEE).
Ova procjena, temeljena na podacima o globalnoj trgovini, naglašava rastući ekološki problem “e-otpada”.
Mnogi ljudi čuvaju stare telefone, umjesto da ih recikliraju, pokazuje istraživanje.
Dragocjeni minerali koji se ne izvlače iz otpadne elektronike, poput bakra u žicama ili kobalta u punjivim baterijama, moraju se iskopati.
Istraživanje WEEE-a pokazuje da će “planina” električnog i elektroničkog otpada, od veš mašina i tostera do tablet računala i GPS uređaja, narasti na 74 miliona tona godišnje do 2030. godine.
Magdalena Charytanowicz iz WEEE-a je rekla: “Ovi uređaji nude mnoge važne resurse koji se mogu koristiti u proizvodnji novih elektroničkih uređaja ili druge opreme, kao što su vjetroturbine, baterije za električne automobile ili solarni paneli – a sve je to ključno za zeleni, digitalni prelazak na društva s niskim udjelom ugljika.”
Samo oko 17% svjetskog e-otpada ispravno se reciklira, ali Međunarodna unija za telekomunikacije Ujedinjenih naroda postavila je cilj da se taj postotak podigne na 30% do sljedeće godine.
Oni naglašavaju da je to jedan od “najbrže rastućih i najsloženijih priliva otpada koji utječe i na ljudsko zdravlje i na okoliš, budući da može sadržavati štetne tvari”.
Izvor: BBC News
Prevod i adaptacija: AbrašMEDIA