Eko Zona Zelenkovac: Kantarion-1, festival šumskih kantautora

Zaključna manifestacija ove godine je novost u kulturnoj ponudi izletišta Zelenkovac i organizacije “Eko Zona Zelenkovac”.

U pitanju je prvi regionalni šumski festival muzičkih kantautora pod nazivom “Kantarion”. Ovo dvodnevno druženje, sa trenutno najaktuelnijim kantautorima koje region može da ponudi, organizujemo 30. 11. i 1. 12. 2019. godine.

U pitanju je prvi festival ovakvog tipa u RS-u i BiH, a obzirom na lokaciju na kojoj će se festival organizovati, možda i prvi u regionu koji će se dogoditi u šumi.

Ime manifestacije je igra riječi jer asocira na kantautore, a kantarion je veoma ljekovita biljka za koju se kaže da “cvjeta tokom ljeta i da skuplja sunčeve zrake da bi ih ljudima dao za vrijeme tamnih mjeseci”.

U okviru festivala, održaće se i radionica na temu upotrebe kantariona u ishrani i zdravlju, koje će organizovati članovi našeg udruženja.

Program Kantariona-1:

Subota, 30. 11.

Luka Gluvić (Grosuplje)

Luka Gluvić (rođen 1981) je kantautor koji stvara muziku na raskrsnici između folka, bluza i kantrija. Osim što svira gitaru, takođe svira kontrabas te je bio član Big Banda Grosuplja, a vodio je i svoj jazz kvintet za koji je pisao autorsku muziku. Od 2015. do 2016.godine, pod umjetničkim imenom “From the balcony” objavio je četiri mini albuma. 2017. godine sa svojim pravim imenom i prezimenom objavljuje svoj prvi samostalni album, a iste godine se pojavljuje na trinaestom izdanju kompilacije “Rokerji pojejo pesnike”. Sljedeća godina je bila veoma plodna za njega jer je u jednoj godini objavio dva mini albuma “Temne sence” i “Svobodna sorta” te album “Polja ilijane”. Ove godine objavljuje još jedan album imena “Še eno jutro”.

ŠećeЯ (Varaždin)

ŠećeЯ je bijeg i utjeha. Uz to je i solo projekt Tene Rak, Varaždinke sa srcem po cijelom Balkanu i snovima u noćnom nebu. Za one koji ne znaju, Tena Rak je i svirala bubnjeve u sad već legendarnom varaždinskom bendu Vlasta Popić. Svoj prvi singl sa videospotom pod nazivom “Reci, reci mi” izbacuje krajem 2016. godine, a nakon još dva proljetna singla u 2017. izbacuje album naziva “Varijacije na Tugu”, snimljen po zagrebačkim kućnim studijima i dovršen u vlastitoj produkciji. Nakon nekoliko gostovanja po regiji od Novog Marofa i Zagreba preko Novog Sada do Plovdiva, juna 2018. dočekuje izlazak svog novog EP-a pod nazivom “Izlazi Sunce” snimljenog u skopskom Studiju “1060”. Trenutačno radi na novim pjesmama i novim aranžmanima starih pjesama. “ŠećeЯ je dobro ostaviti za kraj jer nikoga ne ostavlja ravnodušnim, iako je nakon toga potrebno popiti malo vode”.

Lučka Uprava (Sarajevo)

Milan i Boban počinju saradnju spajanjem Milanovog kantautorskog stvaralaštva i Bobanove svestrane muzike, što je rezultiralo akustičnim izražajem koji se održao sve ove godine, a sve je počelo 2005. Pored spomenutog dvojca u bendu su svirali i mnogi drugi muzičari, no vrijeme je pokazalo da Lučka Uprava najbolje zvuči upravo u svome izvornom obliku, kao dvojac. Milan je pisac, rođen u Sarajevu. Dosad je objavio dvije knjige pjesama, „Matica“ (2011. godine) i „Dikcija esencije“ (2017. godine). Dobitnik je nekoliko književnih nagrada i priznanja za poeziju, prozu i aforizme. Zastupljen je u više antologija i zbornika u BiH i inozemstvu. Pored pisanja i muzike bavi se još crtanjem. Boban je rođen u Sarajevu gdje je svoje prve muzičke korake napravio kao član dječjeg hora Vrapčići. Svira nekoliko instrumenata s tim da je klavir njegov matični instrument. Svirao je u nekoliko sarajevskih bendova (Kix i u poznatom bendu Letu štuke). Osim muzikom, bavi se filigranskim radom, kiparstvom, crtanjem i pisanjem.

https://youtu.be/bO6HqCPkA8s

Nedjelja, 1. 12.

Gracin (Split)

Boem, pjesnik, kantautor iz sjene koga Splićani nazivaju dobrim duhom svoga grada. Tomislav Gracin je muzičar iz Splita koji iza sebe ima dva albuma „Mono“ (2014.) i “Dva” (2019.) koje je sam snimio, producirao i na njemu odsvirao i otpjevao sve pjesme. Nakon prvog albuma, počinje sa koncertnim aktivnostima pa tako nastupa na Indirekt festivalu (Umag), KLFM Radio na cesti (Varaždin) i nekim intimijim mestima. Neko vrijeme nastupa sa bendom i dobija poziv da otvori čuveni Superuho festival 2017. godine (Primošten). Ove godine je nastupio još u Beogradu i Herceg Novom. Gacinova muzika je intimna, prožeta različitim muzičkim pravcima, smještena negdje između Arsena Dedića na jednoj i bendova kao Radiohead ili Lambchop na drugoj strani, a opet originalna na svoj način. „Ne znam baš kako bih opisao svoju muziku i u koji bi je muzički žanr smjestio. Nije baš muzika koju ćete pustiti u kafiću ili na tulumima. Pretpostavljam da je na neki način intimna i tiha. Pjesme su nastajale tijekom prošle dvije godine, s manjim ili većim pauzama, u jednom malom studiju u Splitu i sve ono što se čuje na albumu sam ja – sam u studiju, pritisnem rec, uđem u gluhu sobu, snimim, analiziram, slažem puzzle.“ (Tomislav Gracin)

Stana (Banjaluka)

Stana je banjalučki muzičar sa stažom preko trideset godina sviranja u različitim autorskim i “kaver” bendovima. Tokom srednje škole je počeo da svira u bendovima Blue Noise i Rescue Party, a po ratnim dešavanjima, postaje član benda Perogradski ludi đak sa kojima snima i album “Sanjam da sanjam”. Kao član benda Vagabunda, nastupa po čitavoj BiH, a svirao je i pjevao u etno projektu “Kujundžije”. Osim muzike, bavi se novinarstvom te je kao novinar internetnog portala “Mondo” dobitnik nagrade UN-a za u BiH za novinarski doprinos informisanju i promociji ciljeva održivog razvoja u BiH 2017. godine, za turističku priču o Glamoču. Kad smo Stanu pitali šta nas čeka na Kantarionu-1, rekao je: “Opskurni šlageri i evergrini, domaći i strani, plus pokoja pjesma od Petrogradskog ludog đaka”.

Marko Babović (Loznica)

„Zovem se Marko Babović, još kao dete gajim veliku ljubav prema muzici te mogu slobodno reći da mi je ona deo Života. Pohađao sam osnovnu muzičku školu, instrument klavir, ali moja prava želja za muzikom se javlja krajem osnovne škole, kada počinjem da sviram gitaru. Napisao sam i komponovao dvanaest pesama od kojih svaka nosi neki pečat i predstavlja period emotivnog oporavka. Iako mi je primarno zanimanje programer, sve više i više uviđam da je muzika stvar bez koje ne mogu da funkcionišem, i da je to možda stvar koja želim da mi postane primarna. Učestvovao sam na festivalu Poezika kao i Takt festivalu, gde sam dve godine za redom osvajao treće mesto.“

(AbrašMEDIA)