Zapadni Grenland dom je desetinama hiljada plavih jezera koja stanovnike opskrbljuju pitkom vodom i izdvajaju ugljik iz atmosfere.
Nakon dva mjeseca rekordne vrućine i padavina u jesen 2022., procjenjuje se da je 7500 jezera na zapadnom Grenlandu dobilo smeđu boju i počelo emitirati ugljik, a u narednih manje od godinu dana u jezerima se smanjila kvaliteta vode.
Nagli skok temperatura uzrokovao je da padavine padaju u obliku kiše umjesto snijega.
Vrućina je također uzrokovala otapanje permafrosta, oslobađajući obilje ugljika, željeza, magnezija i drugih elemenata koje je kiša isprala u jezera.
Istraživači su otkrili smanjenje fitoplanktona koji apsorbuje ugljični dioksid iz atmosfere kroz fotosintezu unutar jezera i povećanje planktona koji razgrađuje i oslobađa ugljik.
Umjesto da ljeti upijaju ugljični dioksid jezera su postala njegov izvor, s povećanjem oslobađanja ovog stakleničkog plina za 350%.
U novoj studiji objavljenoj u Proceedings of the National Academy of Sciences istraživači su otkrili da je kombinacija ekstremnih klimatskih događaja u jesen 2022. uzrokovala ekološku promjenu koja je “gurnula arktička jezera preko kritične tačke”.
Do jula 2023., manje od godinu dana kasnije, fizikalna, hemijska i biološka svojstva ovih jezera su promijenjena, što je raširena transformacija koja se obično događa stotinama godina, rekla je Jasmine Saros voditeljica studije i profesorica paleolimnologije i ekologije jezera pri Školi biologije i ekologije na Univerzitetu Maine.
Svoje rezultate naučnici su podijelili s obližnjim zajednicama.
Dotok otopljenog organskog ugljika i hranjivih tvari iz permafrosta može pospješiti rast bakterija i proizvesti nepoželjan okus i miris u vodi, uz promjenu boje, pojasnila je Saros.
Povećana izloženost metalima oslobođenim iz permafrosta također može uzrokovati zdravstvene probleme.
Utvrđivanjem vrste i količine organskih i anorganskih materijala koji ulaze u jezera nakon klimatskih ekstremnih događaja, stanovnici u okolnom području mogu bolje procijeniti kako da tretiraju svoju vodu.
Istraživači su zaključili da je povećanje topline i padavina uzrokovalo nekoliko atmosferskih rijeka. Prema Nacionalnoj upravi za okeane i atmosferu (NOAA), atmosferska rijeka je dugačak, uzak stup vodene pare koji proizvodi intenzivnu kišu ili snijeg kada dođe do kopna. Pogađaju veći dio svijeta, a postojeći klimatski modeli predviđaju da će do kraja stoljeća postati 50-290% češći na Grenlandu, na zapadu Sjeverne Amerike, u istočnoj Aziji, u zapadnoj Europi i na Antarktici.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA