Evropska unija je objavila sigurnosne smjernice za brze bežične mreže nove generacije kojima nije zabranjena saradnja s firmom Huawei, u svjetlu najnovije američke kampanju protiv te kineske tehnološke kompanije.
Evropska komisija je predstavila niz strateških i tehničkih mjera usmjerenih na smanjenje rizika po cyber sigurnost mobilnih mreža pete generacije – 5G, prenosi Beta.
Preporuka uključuje blokiranje dobavljača opreme visokog rizika iz “kritičnih i osjetljivih dijelova mreže”, uključujući njeno jezgro gdje je evidencija podataka i gdje se potvrđuje autentičnost pametnih telefona na mreži.
Nijedna kompanija nije spomenuta po imenu, ali izraz dobavljač “visokog rizika” očigledno je referenca koja se odnosi na Huawei, vodećeg svjetskog proizvođača mrežnih uređaja, kao što su centrale i antene mobilne telefonije.
Lobiranje američkih zvaničnika
Sjedinjene Američke Države lobiraju kod evropskih saveznika da zabrane Huawei, zabrinute da bi mogao biti prinuđen da pomogne u elektronskom prisluškivanju, nakon što je Peking 2017. godine donio zakon o nacionalnim obavještajnim podacima.
Američki zvaničnici su više puta upozoravali da će morati preispitati odluku o dijeljenju obavještajnih podataka sa saveznicima koji koriste Huawei.
Kompanija je negirala navode.
Preporuke EU-a, također, uključuju pooštravanje sigurnosnih zahtijeva za kompanije bežične tehnologije i da osiguraju da imaju strategiju kupovine od više dobavljača, a ne samo od jednog.
Te mjere su slične onima koje je dan ranije preduzela Velika Britanija, koja je također odlučila direktno ne zabraniti Huawei, umjesto da zabrani nabavke opreme koja se koristi u jezgru sistema, ograničavajući njegovu ulogu na snabdijevanje manje osjetljivih antena i baznih stanica.
(Agencije)