Studija o utjecaju piraterije na prodaju u oblasti muzike, kinematografije, književosti, video-igara koštala je Evropsku komisiju 360.000 eura. Ipak, EU nikad nije objavila rezultate istraživanja jer nisu pružili dovoljno dokaza da piraterija predstavlja veliki problem.
Istraživanje je sprovela holandska kompanija Ecory, koja je objavila izvještaj na 304 strane u maju 2015. godine.
U njemu je zaključeno da rezultati u globalu ne pružaju snažan statistički dokaz o negativnom utjecaju piraterije na prodaju i kršenje autorskih prava.
“To ne znači da piraterija nema nikakvog efekta, već da statistička analiza ne pruža dovoljno dokaza o postojanju tog efekta”, navodi se u izvještaju.
Studija je čak pokazala da ilegalno preuzimanje i strimovanje video-igara zapravo može da pospješi njihovu legalnu prodaju.
Jedini negativni utjecaj piraterije bio je vezan za najpopularnije blokbaster filmove. Na svakih 10 ilegalno odgledanih filmova, četiri se pogleda legalno.
Studija je ugledala svjetlost dana tek nedavno, zahvaljući Juliji Redi, članici Evropskog parlamenta koja predstavlja njemačku Piratsku partiju. Ona je objavila kopiju izvještaja na svom privatnom blogu, nakon što je uspjela da dođe do nje putem zakona o javnom informisanju EU.
Evropska organizacija za digitalna prava tvrdi u svom blog postu da je pun sadržaj izvještaja namjerno zataškan, ukazujući na akademsku studiju “Movie, Piracy and Displaced Sales in Europe” iz 2016. godine, koju su sprovela dva zvaničnika Komisije. U studiji se spominje samo dio istraživanja kompanije Ecory koji se odnosi na blokbaster filmove, dok su drugi zaključci izostavljeni, prenosi Gizmodo.
(B92)