Evropska komisija o slabljenju restriktivnih mjera

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u srijedu će predstaviti kriterije i uslove koje bi zemlje članice trebale uzeti u obzir prilikom donošenja odluka o ukidanju restriktivnih mjera uvedenih u cilju suzbijanja bolesti Covid-19.

“Nećemo reći članicama (Evropske unije) kada je pravo vrijeme za njih da počnu sa smanjenjem restriktivnih mjera. Odluka o tome je na svakoj članici ponaosob, a mi im preporučujemo kriterije i uslove za koje mislimo da se trebaju uzeti u obzir prilikom odlučivanja”, izjavio je glasnogovornik EK-a Eric Mamer, prenosi Tanjug.

Sedmicu pošto je, na intervenciju zemalja članica, EK-a odustala od predstavljanja “izlazne strategije” iz pandemije, Von der Leyen će predstaviti “mapu puta” za restriktivne mjere.

U diplomatskim izvorima u Briselu navode da je do promjene rječnika u dokumentu EK-a došlo na insistiranje zemalja članica koje su ukazale na neophodnost “opreznijih signala” kada je se radi o ukidanju vanrednih mjera u trenutku kada zaraza traje širom Evrope.

U EK-a naglašavaju da se suština njihovih smjernica nije promijenila i da se i dalje zasniva na “postepenom” ukidanju mjera uz koordinaciju.

“Naše preporuke će se odnositi i na to da se prilikom donošenja odluka o ukidanju vodi računa o situaciji u drugim zemljama članicama, a posebno u susjednim zemljama, kako bi nove mjere bile efikasne”, rekao je Mamer.

Očekuje se da EK, pored postepenog, odnosno faznog ukidanja mjera, u razmaku od po mjesec, prvo predloži Evropska komisija o slabljenju restriktivnih mjeralokalno ublažavanje restrikcija unutar država članica, koje će se zatim širiti.

Očekuje se i preporuka postepenog ublažavanja zabrana okupljanja velikog broja ljudi, kao što je omogućavanje ograničenom broju ljudi da budu u prodavnici u isto vrijeme i razdvajanje školskih klupa na određenu udaljenost.

Barovi, restorani i kulturne ustanove otvarat će se postepeno, dok će zabrana masovnih okupljanja, kao što su festivali, biti ukinuta kasnije.

U EK-a kažu da od početka nisu bili za potpuno zatvaranje granica među zemljama članicama i da će ostati pri tom principu naročito kada je riječ o transportu robe i radnika.

Dodaje se da će jedna od preporuka biti i postepeno vraćanje radnika na posao u prioritetne djelatnosti i mogućnost obavljanja posla od kuće.

(Agencije)