FLUM: Promocija knjige “Laboratorija lutkarstva”

Promocija knjige “Laboratorija lutkarstva”, autora Vahida Durakovića održaće se u Pozorištu lutaka Mostar, u srijedu, 29. rujna, u 19 sati.

„Laboratorija lutkarstva“
Izdavač: Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine
Autor: Vahid Duraković

Promotor:
Dubravka Zrnčić-Kulenović, dramaturg

„Knjiga Vahida Durakovića Laboratorija lutkarstva – Bijenale jugoslovenskog lutkarstva, Bugojno 1979-1989. može se posmatrati i kao kulturološka bitnost, povijesna i specijalistička studija o lutkarstvu i kao teatrološki rariter u bh izdavaštvu…

No, težište knjige Laboratorija lutkarstva stavljeno je na teatrološku analizu lutkarske umjetnosti. Uz teatrografiju svih održanih šest Bijenala, autor se bavi stručnim propitivanjem umjetničkih i teatarski relevantnih dostignuća u lutkarstvu, o pokretačkoj stvaralačkoj snazi koju je ovako koncipiran festival ispolučio, o kreativnoj potentnosti umjetnika (pisaca, reditelja, likovnih stvaralaca i glumaca), kao i sveukupnom doprinosu ove lutkarske laboratorije na izgradnji umjetničkog digniteta lutkarskih teatara Jugoslavije.
U poglavlju Od Karadžoza do Lutkarske republike Duraković se bavi povijesnom analizom lutkarstva na području bivše Jugoslavije, te u ovoj studiji uspijeva objediniti povijesne činjenice, koristeći se objavljenim člancima iz časopisa i prigodnih kataloga, te materijalima vezanih za studijske razgovore, uglavnom iz bivših republika, stavljajući ih u kontekst europskog lutkarstva. Autor uočava tri osnovne faze razvoja lutkarstva koje su predhodile i predisponirale osnivanje Bijenala. U prvoj govori o lutkarstvu kao formi, lutki koja je bila dio narodnih i pučkih igrokaza u 19. do 40-tih godina 20.vijeka, u drugoj akceptira značaj osnivanja lutkarskih institucionalnih teatara nakon II svjetskog rata i pojavu republičkih lutkarskih susreta, a u trećoj navodi i repertoarsku orjentaciju lutkarskih teatara, koja je vidno pod uticajem istočnoevropskog lutkarstva i epigonstva i detektira stvaralačke probleme lutkara prvenstveno zbog nedostatak školovanih kadrova.
Kako jedna od intencija Bijenala, i jedan od uvijeta za učešće na festivalu, bila afirmacija domaćeg lutakrskog teksta, Duraković jedno poglavlje posvećuje analizi o specifičnostima lutkarske dramaturgije. Referirajući se na povijesni kontekst, autor nas upoznaje i sa dometima originalno pisanih lutkarskih tekstova, ukazuje na pisce koji pokazuju sve veće interesovanje za lutkarski teatar, te zaključuje da je pojava originalnih tekstova direktno uticala na istraživanje novih lutkarskih formi i doprinijela kvalitetnoj repertoarskoj progresiji profilirajući je kao autentični lutkarski izraz.

I na kraju, valja posebno naglasiti da se radi o jedinstvenoj knjizi kod nas, pa čak i u regionalnom smislu jer, osim što doprinosi kulturi sjećanja, ona je sa aspekta naučnog pristupa teatrološki raritet, studija koja služeći se dokumentima i rekonstrukcijom, propituje, kontekstualno upoređuje, valorizira i zaključuje sve specifikume i umjetničke dosege u lutkarskoj umjetnosti.“

Dubravka Zrnčić-Kulenović

Vahid Duraković je rođen 1971. godine u Bugojnu. Na FPN Sarajevo je na Odsjeku sociologije diplomirao 2000. godine a zvanje magistar dramaturgije je stekao 2018. godine na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci. Dobitnik je značajnih priznanja i nagrada za radio-drame, drame, filmske scenarije i kratke priče. Kao direktor KSC Bugojno ja obnovio Susrete pozorišta lutaka BiH, Bijenala jugoslovenskog lutkarstva pod nazivom Bugojansko lutkarsko bijenale, Bugojansko likovno bijenale, Festival FEDRA, pokrenuo konkurs za kratku priču „Bugojanska vaza“ te kao uspješan menadžer u kulturi 2014. godine dobio priznanje „Safet Ćišić“ i World Wigwam Organization za doprinos razvoju likovnih, muzičkih i scenskih umjetnosti u BiH 2017. godine.

Promocija knjige “Laboratorija lutkarstva” autora Vahida Durakovića održat će se u sklopu Prvog međunarodnog festivala lutkarske umjetnosti u Mostaru na Maloj sceni “Karel Čapek” Pozorišta lutaka u Mostaru.

(AbrašMEDIA)