Fondacija “Čuvari baštine – Bassania”: Ilegalno dislocirana nekropola stećaka Orah, Blagaj

Fondacija “Čuvari baštine – Bassania” izražava duboku zabrinutost zbog nedavne, ilegalne dislokacije nekropole Orah, koja je obavljena 25. januara 2025. godine bez potrebnih zakonskih i stručnih procedura.

Naime, nedavno smo dobili nove informacije i fotografije od NVO “Eko dvogled” iz južnog Mostara, organizacije koja se već sedam godina bori protiv nametnute trase autoceste kroz bašte Blagaja, navodi se u saopćenju Fondacije “Čuvari baštine – Bassania”.

Nažalost, sudski proces koji se vodi po ovom pitanju još uvijek nije okončan, a predmet je još na Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine od 2022. godine, piše fondacijabassania.org

Osim toga, saznali smo i da su Autoceste Federacije BiH angažovale kompaniju za premještanje nekropole, koja je, bez ikakvih prethodnih arheoloških iskopavanja i sa nesrećom pri transportu, dislocirana na 1 km udaljenu lokaciju od originalne. Ovaj postupak je, prema informacijama kojima raspolažemo, dobio stručnu podršku od strane Federalnog zavoda za zaštitu spomenika i Katedre za arheologiju Sveučilišta u Mostaru.

Na terenu smo uočili da je jedan stećak oštećen tokom transporta, a nismo primijetili nikakva arheološka iskopavanja na originalnoj lokaciji, niti je postavljena informativna tabla o dislokaciji.

Ove informacije nas upućuju na nekoliko ozbiljnih pitanja koja traže odgovore:

Kako su Autoceste Federacije BiH, na čijem je čelu direktor Denis Lasić, mogle donijeti odluku o dislokaciji nekropole, iako sudski proces vezan za trasu još uvijek nije završen i nije donesena konačna sudska odluka?

Kako je Federalni zavod za zaštitu spomenika (direktor Robert Stergar) dozvolio da se proces dislokacije provede bez sudske odluke i kako je dozvolio da se pri transportu polomi stećak? Zašto javnost nije obaviještena o cijelom procesu i kojim kriterijima je odabrana nova lokacija?

Da li je Katedra za arheologiju Sveučilišta u Mostaru (pročelnik dr. Tino Tomas) izvršila stručnu pripremu te iskop zemnih ostataka i artefakata? Gdje su smješteni ovi nalazi i da li je su arheološka iskopavanja konzervirana i zaštićena?

Na kraju, želimo podsjetiti sve relevantne institucije i društvo u cjelini da stećci ne pripadaju samo Autocestama, Zavodima, muzejima ili arheolozima. Stećci su neprocjenjivo naslijeđe koje pripada cijelom narodu Bosne i Hercegovine.

Fondacija “Čuvari baštine – Bassania” nastavit će pratiti slučaj dislokacije ove nekropole, kao i svih drugih pokušaja ugrožavanja naše kulturne baštine, navodi se u objavi Fondacije čuvari baštine Bassania.

(AbrašMEDIA)