Osmi ciklus Street Arts Festivala u Mostaru počeo je zvanično u nedjelju, 1. 9. 2019, kada su u Mostar počeli stizati muralisti iz Bosne i Hercegovine, Njemačke, Brazila i Španjolske, kojima će se narednih dana pridružiti i umjetnici iz Italije, Turske te mladi autori iz Mostara.
Već prvi dan festivala umjetnici su krenuli u akciju oslikavanja te donijeli nesvakidašnju energiju koja se širi kroz umjetničko djelovanje u javnom prostoru. Građani Mostara, turisti i slučajni prolaznici imaju priliku promatrati nastajanje novih urbanih markera koji donose pozitivne socijalne reakcije, revitaliziraju memoriju i stvaraju novi doživljaj prostora u gradu na Neretvi.
U okrilju aktivnosti Grad IDEAA nastao je mural umjetnika iz Zagreba MANE MEI na mikrolokalitetu nekadašnjeg Partizanovog igrališta, koje se mjesecima kroz ekološke akcije pripremalo za urbanu revitalizaciju jer je bilo veoma napušteno i zapušteno. Ove akcije su primjer dobre prakse koje u kontinuitetu mogu donijeti novo promatranje grada, društva i prostora te rekonstrukciju napuštenih javih prostora za aktivnosti djece i mladih.
Umjetnici iz Sarajeva Rikardo Druškić i Benjamin Čengić oslikavaju fasadu Omladinskg kulturnog centra Abrašević.
Umjetnost je obgrlila čitav grad te uvezala brojne pojedince, nefomalne grupe i organizacije. U naselju na Bulevaru, gdje će se narednih mjeseci na inicijativu komšiluka i mladih aktivista stvarati otvorena učionica festival je poklonio murale mladih grafitera iz Sarajeva i Tuzle ( Jeron i Darko Jovičić). U blizini tog lokaliteta je i rad sarajevskog autora Muhameda Baručije.
Uz podršku Ambasada Italije, Brazila, Njemačke i Španjolske Street Arts Festival održava svoj međunarodni karakter. Glavna mostarska ulica koja vodi u staru jezgru grada – Titova ulica dobit će svoje prve murale. Tu oslikavaju Dinho Bento iz Brazila i Irene Infantes iz Španjolske. S druge strane Neretve, točnije na izlazu iz Starog grada skoro je pri kraju mural Sokar Una iz Berlina. A ako krenete malo zapadnije srest ćete Zesara Bahamontea iz Seville.
Ono što Mostar može da najviše slavi je njegova kulturno-historijska baština, koja je našla svoje mjesto u ovom izdanju festivala. U partnerstvu na projektu CLINK- Agencije Lokalne Demokratije Mostar nastaju murali Alekse Šantića i njegove Emine pod kistom Denija Božića iz Doboja te Dženane Taso iz Sarajeva.
Više o umjetnicima i festivalu možete pratiti na stranici Street Arts Festivala
(AbrašMEDIA)