Dodjelom “Februarske nagrade”, u organizaciji Udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (NOR) Mostar započelo je obilježavanje 72. godišnjice oslobođenja Mostara od fašističkog okupatora u Drugom svjetskom ratu.
Narodno pozorište u Mostaru bilo je ispunjeno do posljednjeg mjesta, a Februarska nagrada dodijeljena je Radmilu Braci Andriću za višedecenijsku borbu za bolji Mostar, Izudinu Pintulu za život posvećen čovjeku. Nagrada je posthumno dodijeljena i Predragu Matvejeviću za nesebičnu ljubav prema rodnom gradu.
Februarske plakete dodijeljene su Muji Salčinu, dr. Seadu Mulahasonviću, Štefici Galić, Aliji Hadžialiću, Ramizu Panduru te posthumno Marseli Šunjić za sve njene vapaje da odbrani suživota u Mostaru.
Prisutnima se obratio magistar Jasmin Branković koji je održao kratko predavanje o značaju partizanske mostarske operacije iz februara 1945. godine, Sead Đulić predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a, te predsjednik Saveza antifašista i boraca NOR-a dr. Bakir Nakaš.
“Drugarice i drugovi, lijepo je danas biti u Mostaru, lijepo se osjećati Mostarcem, iako bih volio da je ovdje više mladosti. Poseban pozdrav borcima NOR-a, koji i danas u svom sjećanju nose historiju i prenose s koljena na koljeno. Ovaj kratak čas oslobađanja Mostara od fašizma je bila dobra poduka svima onima koji očekuju da će se i Mostar i BiH i Evropa oduprijeti neofašizmu. Nažalost, danas u Evropi na parlamentarnim izborima pobjeđuju neofašističke snage, nažalost u BiH nakon jedne, pa druge agresije, mi u Mostaru imamo fašističke znakove. Iz tog razloga je bitno i današnje okupljanje da pokažemo da smo jedinstveni u stavu da to neće proći!”, rekao je dr. Bakir Nakaš.
Nakon dodjela nagrada prisutni su nastavili obilježavanje polaganjem cvijeća na Šehitlucima te na spomeniku obješenim ilegalcima Dragi Palavestri i Aliji Rizikalo na Musali.
Dolazak na Partizansko spomen groblje protekao je u miru, a zbog velikog broja prisutnih zvaničnika, bio je prisutan i veći broj pripadnika specijalne policije te neonacistima ovaj put nije dozvoljeno da dođu do ceste kao inače. Njih nekoliko desetina, sa sigurne udaljenosti, pjevalo je nacionalističke pjesme, a bačen je i jedan topovski udar, na šta su okupljeni antifašisti odgovorili pjevanjem partizanskih pjesama.
Ipak, posjetitelje su dočekali novi grafiti “Juden raus”, “Fašizam živi”, “ZDS” te polomljene ploče sa imenima poginulih.
Nakon polaganja cvijeća prisutima se obratio Sead Đulić.
“Vaš dolazak je zapravo naša snaga, Vi nam dajete snagu da izdržimo u ovom leglu fašizma. Nije lako, vidjeli ste koliko smo bili u autobusima, da policija odluči kojim putem ćemo krenuti, koji je najsigurniji, kako bi se naklonili onima koji su nam dali slobodu. Tako da Vaše prisustvo ovdje je i više no polaganje cvijeća, to je infuzija da izdržimo. Zato vas molim, pošto je ovaj spomenik jučer po ko zna koji put devastiran, dignite glas u svojim sredinama. Nije to djelo neke grupe huligana, nije to grupa koja se onako skupila. To je dobro organizovana grupa, plaćena, indoktrinirana i poslana iz političkih centara moći čiji je centar u Mostaru. Adresa za ovo je Predsjedništvo BiH, predsjednik HDZ-a i HNS-a. On treba da se oglasi zbog ovoga što se desilo juče i što se dešava u Mostaru. Zato je bitan vaš glas i molim vas nemojte šutjeti. Sada smo prošli pored fašističkih natpisa, fašizam živi 24 sata. Oni se ponose time. Prema tome dignimo glas”, izjavio je Sead Đulić.
(AbrašMEDIA)