Francuzi bi trebali raditi dvije godine duže nego sada prije nego što mogu otići u penziju, rekla je francuska premijerka Élisabeth Borne, iznoseći detalje nepopularne reforme penzionog sistema koji bi mogao potaknuti štrajkove, a može dovesti u pitanje sposobnost predsjednika Emmanuela Macrona da donese promjene.
Dugo odgađana revizija pomiče dobnu granicu za odlazak u penziju na 64 godine, što je potez kojem se protivi četiri od svakih pet građana prema anketi Odoxe, u vrijeme kada se mnogi već bore s krizom troškova života.
– Potpuno sam svjesna da promjena našeg penzionog sistema izaziva pitanja i strahove među Francuzima – rekla je Borne u utorak, dodajući da će njena vlada raditi na tome da uvjeri Francuze da je reforma neophodna, javlja AFP.
Reforma penzionog sistema bila je središnji stup Macronove reformističke agende kada je ušao u Elizejsku palaču 2017. Međutim, odustao je od svog prvog pokušaja reforme 2020. dok se vlada borila protiv epidemije Covida.
Čelnici vodećih francuskih sindikata sastat će se večeras kako bi razgovarali o njihovom odgovoru na ovo pitanje. Svi su već rekli da se protive povećanju dobne granice za odlazak u penziju.
Za sindikate, čak i one koji su najviše reformski nastrojeni, činjenica da je vlada ublažila prvobitni plan povećanja dobne granice za odlazak u penziju na 65 godina nema nikakvu razliku. Upozoravali su da su obje opcije neprihvatljive.
Macron i Borne također će morati dobiti odobrenje reforme u parlamentu, gdje nemaju apsolutnu većinu.
(FENA)