Francuska policija izložena kritikama zbog nasilja protiv klimatskih aktivista

Francuska policija suočena je sa žestokim kritikama, nakon što su policajci snimljeni kako prskaju suzavac u lice miroljubivim klimatskim aktivistima, dok su sjedeći blokirali most u Parizu.

Piše: Robert Jandrić, AbrašMEDIA

Ministar unutrašnjih poslova, Christophe Castaner, naredio je istragu incidenta koji se dogodio u petak, tokom protesta grupe “Extinction Rebellion” protiv vladine politike zaštite životne sredine.

Uprava policije Pariza saopštila je kako su policajci intervenisali da bi spriječili demonstrante u blokadi saobraćaja i da im je “nekoliko puta” naredila da se raziđu, dodajući kako su dvije osobe uhapšene.

Slike napada policije na mirne demonstrante izazvale su uzbunu u Francuskoj i inostranstvu. Švedska klimatska aktivistkinja, Greta Thunberg, twitala je link na video uz riječi: “Pogledajte ovaj video i zapitajte se: ko ovdje koga brani?”

Pokret “Extinction Rebellion”, pokrenut u Velikoj Britaniji, organizuje akte građanske neposlušnosti, kako bi privukao pažnju na globalno zagrijavanje. Grupa je prošlog mjeseca učestvovala u blokadi rudnika otvorenog kopa u Njemačkoj.

Zloupotreba moći ili redovna pojava?

Francuska policija jednako žestoko je kritikovana zbog svoje taktike primjenjene protiv “žutih prsluka”, a policajci su optuženi za nanošenje teških fizičkih povreda, od kojih je nekoliko demonstranata izgubilo ruku, a neki čak i oko. Policija je protiv njih redovno upotrebljavala gumene metke i granate za omamljivanje.

Francuska policija takođe je pod istragom zbog nestanka 24-godišnjeg muškarca u gradu Nantesu, 21. juna. Steve Maia Canico nestao je nakon što je policija suzavcem rasturila rave party, organizovan na Svjetski dan muzike. Party se održavao na ostrvu u rijeci Loire.

Nekoliko ljudi koji su tokom gužve pali u rijeku izvučeni su na sigurno, ali Maia Canico nikada nije pronađen. U subotu je u Nantesu održan marš u spomen na Stevea Maiu Canico, u kojem je učestvovalo oko 1.000 demonstranata.

Stotine demonstranata jurišalo na policiju u namjeri za zatvore rudnik uglja u Njemačkoj