Mnoge trudnice se pridržavaju sljedećih smjernica: bez pušenja, bez alkohola i bez droga. Ovo su nepisana pravila, ali prema pravosudnom sistemu su više od toga.
Žena iz Rijsbergena je procesuirana zbog pokušaja ubistva iz nehata i napada jer je navodno tokom trudnoće koristila drogu i alkohol. Jedinstven slučaj koliko je poznato, ali i komplikovana stvar: koliko upotreba droge može predstavljati pokušaj ubistva iz nehata?
Navodi se da je žena koristila alkohol i droge GHB i flakka u posljednjih pet mjeseci trudnoće. Kako navode iz državnog tužilaštva ona je bila ovisna, a dijete je životno ugroženo.
Iz Zaštite djece smatraju da je tužba korisna. “To može dovesti do toga da majka shvati da je nešto što radi kažnjivo i da je postavljena granica”, kaže Bianca Poldervaart, savjetnica za politiku u Vijeću za zaštitu djece. Ali najvažnije je da na ovaj način osiguramo da majka prihvati pomoć.
Da li su fetusi već ljudi?
Kada su Službe za zaštitu djece zabrinute za sigurnost nerođenog djeteta, ponekad traže od sudije da dijete stavi pod nadzor. Porodični staratelj će tada biti obavezan da brine o djetetu. To se dešava oko 300 puta godišnje. Ali uprkos tome što je stavljena pod nadzor, majka u Rijsbergenu nastavila je da koristi drogu.
„Jako dobro razumijem odluku državnog tužilaštva“, kaže profesorica prava za maloljetnike Mariëlle Bruning (Univerzitet Leiden). “Svih troje djece od te žene je odvedeno iz njenog doma. Ona je trudna sa četvrtom djetetom i nastavlja prekomjerno koristiti drogu, što je veoma štetno.”
Ipak krivično gonjenje je komplikovano, kaže Bruning. “Za to nema pravne osnove. Sudije bi trebalo da prošire zakonske odredbe za nerođenu djecu. Pitanje je da li su ona već ljudi ili nisu.”
U inostranstvu postoje primjeri žena ovisnica koje su procesuirane zbog ubistva svog fetusa. Ali tužioci ne završe uvijek proces.
Dijete žene iz Rijsbergena je na kraju rođeno i nije oduzeto od majke. Opasnost od pokušaja ubistva iz nehata je prošla. Ipak, državno tužilaštvo nastavlja sa slučajem jer su činjenice utvrđene, a žena nije dozvolila da joj pomognu agencije poput Dječije zaštite.
Poldervaart se nada da će slučaj dovesti do bolje pomoći djetetu. Na primjer, probaciona služba može “napraviti sporazume kojih se mora pridržavati kako bi se bezbjedno brinula o svom djetetu”.
Međutim Bruning je skeptičan. Sudiji je teško tačno odrediti kakvu štetu fetusu nanose određene količine droga. Štaviše, dotične majke su često u ranjivom položaju i ne mogu predvidjeti sve posljedice svojih postupaka.
Bruning: “Kolika je upotreba droga prekomjerna upotreba droga koja može dovesti do pokušaja ubojstva iz nehata? Da li to uključuje i upotrebu alkohola? Da li ovo uključuje i pušenje? I gdje je ta granica? To stvara pravnu nesigurnost i to mi se čini problematičnim.”
Majka iz Rijsbergena i njeno dijete mogu izaći iz zatvora sljedeće sedmice. Presudu čekaju u ustanovi, gdje moraju sarađivati sa alkotestovima i testovima na droge.
Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA