Kopnene biljke pokrivaju površinu našeg planeta i često se nadvijaju nad nama. One tvore složena tijela s više organa koji se sastoje od raznih vrsta stanica. Razvoj ove morfološke složenosti podupiru kompleksne mreže gena, čije koordinirano djelovanje oblikuje biljna tijela kroz različite molekularne mehanizme.
Svi ti veličanstveni oblici izbili su iz jednokratnog evolucijskog događaja: kada su biljke osvojile Zemljinu površinu, poznato kao terestrijalizacija biljaka.
Među algama koje su najbliže kopnenim biljkama nalaze se različiti tipovi, od jednostaničnih algi do složenijih staničnih niti.
Međunarodna skupina istraživača predvođena Univerzitetima Göttingen i Nebraska-Lincoln sada je generirala prve podatke o genomu složenijih primjeraka algi, četiri nitaste “zvjezdaste alge” iz roda Zygnema. Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Nature Genetics.
Napredne metode omogućile su im da generiraju potpune genome za te organizme na razini cijelih hromosoma, nešto što nikada prije nije postignuto sa tom skupinom algi.
Poređenjem gena u genomima s drugim biljkama i algama otkrili su obilje signalnih gena i faktora kao odgovor na okoliš.
Dr. Iker Irisarri pri Leibniz Institutu za analizu promjena bioraznolikosti, objašnjava: “Mnogi od ovih gena podupiru molekularne funkcije koje su bile važne za pojavu prvih višestaničnih kopnenih biljaka. Fascinantno je da su se genetski gradivni blokovi, čije porijeklo prethodi kopnenim biljkama milionima godina, umnožavali i diverzificirali u precima biljaka i algi i tako omogućili evoluciju specijaliziranijih molekularnih kompleksa.”
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA