U Kalesiji je 12. februara na okrutan način ubijena žena ( I.S.) zajedno sa svojim trinestogodišnjim sinom. Tim povodom Organizacija Glas žene Bihać zajedno sa partnerskim udruženjima okupljenim oko kampanje “Nećemo umirati u tišini” poziva nadležne institucije da u što kraćem roku dostave i usvoje izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH u kojem je uveden femicid – rodno zasnovano ubistvo žene kao posebno krivično djelo i stave na glasanje u Parlament FBiH.
Organizacija “Glas žene” Bihać u saopćenju navodi da je potrebno da Federalno ministarstvo pravde što hitnije izvrši izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH i prijedlog teksta dostavi Parlamentu FBIH koji bi ga po hitnoj proceduri trebao usvojiti.
Oganizacija “Glas žene“ navodi da je pripremila tekst amandmana na Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBIH koji su na sastanku 15. januara 2025. podržale sve do jedne političke stranke. Amandman se odnosi na uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivični zakon FBiH zajedno sa potrebnim definicijama (rod, spol, rodno zasnovano nasilje). Koliko je važna ova tema pokazuju i podaci da je u posljednjih pet-šest godina izvršeno oko 60 femicida, a samo u 2024. godini je evidentirano 13 slučajeva rodno zasnovanog ubistva žena. Stalni slučajevi femicida u BiH pozivaju sve nas, a prije svega predstavnike vlasti u čijoj nadležnosti jeste donošenje zakona da više ne izgubimo nijedan dan u čekanju na krivično pravno regulisanje femicida, navodi se u saopćenju.
Organizacija Glas žene Bihać podsjeća da je više od 7.500 građana FBiH svojim potpisim zatražilo od nadležnih da femicid kao rodno zasnovano ubistvo žene bude definisan u Krivičnom zakonu FBiH kako bi se osigurala zakonska osnova za kvalitetniju zaštitu žena od rodno zasnovanog nasilja, saopćaila je Prs služba Organizacije Glas žene Bihać, Udruženja “Ženska vizija“ Tuzla, Udruženja “Tim volim život“ Cazin i Udruženja “Izvor“ Sanski Most.
Ova kampanja je dio projekta PRAGG koji finansira Vlada Švicarske, a provodi ga konzorcij koji čine Helvetias i Niras u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centrima civilnih inicijativa (CCI) i Institutom za razvoj mladih KULT.
(Fena)