Glečeri na Aljasci gube snijeg

Topljenje glečera na Aljasci se ubrzava, pokazalo je međunarodno istraživanje objavljeno u naučnom časopisu Nature Communications.

Prema istraživačima ledeno polje Juneau, gdje ima više od hiljadu glečera, smanjuje se 4,6 puta brže nego 1980-ih. Prema vodećoj istraživačici Bethan Davies sa Univerziteta Newcastle to je zato što klimatske promjene uzrokuju da imamo kraće zime i duža ljeta.

“Postoji duža sezona topljenja”, rekla je ona novinskoj agenciji AP.

Istraživači smatraju da je Aljaska mjesto gdje nestaje najviše leda na svijetu. Četiri glečera su se tu istopila između 1948. i 2005., a 64 između 2005. i 2019. Mnogi od tih glečera bili su premali da bi dobili ime, “ali jedan veliki glečer Antler potpuno je nestao”, kaže koistraživač Mauri Pelto.

Led koji se topi također oslobađa ogromnu količinu leda u vodu, odnosno 50.000 litara u sekundi.

‘Snježna linija’ postaje sve viša i viša

Možete vidjeti koliko snijega ostaje na nekom području sa ‘snježne linije’. Ispod te linije snijeg može nestati ljeti, ali iznad te linije snijega ima cijele godine.

Prema Peltu, ta linija nastavlja da se kreće prema gore. Ako ova linija na kraju postane viša od samog ledenog polja, dostignuta je tačka preokreta.

Prema istraživačima, nismo toliko daleko od prelomne tačke za ledeno polje Juneau. Budući da je ovo ledeno polje prilično ravno, ranjivije je na određene tačke preokreta, rekao je Davies.

Ako bi se sav snijeg otopio, što Davies vjeruje da će se dogoditi u roku od 40 godina, to ipak ne bi uticalo previše na globalni nivo mora, kaže istraživač. “Ali to je glavna turistička destinacija i kulturno žarište.”

Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA