Godišnje se uništi 13 miliona hektara šume

Širom planete se 21. marta obilježava Svjetski dan šuma, a cilj je da se ukaže na njihov značaj i uticaj na opstanak čovječanstva.

Šume doprinose ravnoteži kiseonika, apsorbiraju ugljen-dioksid, zaustavljaju čestice prašine i pepela, štite od štetnog djelovanja vjetra, štite riječna područja i izvorišta voda.

Šume utiču na pročišćavanje atmosferskih voda, pozitivno djeluju na klimu, štite tlo od erozije, te osiguravaju staništa za mnogobrojne vrste flore i faune.

One danas pokrivaju nešto više od 30 odsto ukupnih kopnenih površina Zemlje – prostiru se na oko četiri milijarde hektara.

Šume pokrivaju trećinu kopnene površine planete Zemlje, biološki su najraznovrsniji ekosistemi na kopnu, u kojima obitava više od pola kopnenih vrsta životinja, biljaka i insekata.

Uprkos svim neprocjenjivim ekološkim, privrednim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, čovjek uništava šume bez kojih ne može živjeti.

Krčenje je i dalje ozbiljan problem u cijelom svijetu.

Prema podacima UN, godišnje se uništi oko 13 miliona hektara šume, 12 do 20 odsto emisija staklenih gasova u svijetu, koji prouzrokuju klimatske promjene, izazvano je upravo krčenjem šuma.

(SRNA)