U španskoj regiji Kataloniji danas će građani na izborima odlučiti da li će ponovo podržati stranke koje su za nezavisnost, čiji je pokušaj secesije od Španije jesenas završen smjenjivanjem regionalne vlasti, uvođenjem direktne uprave iz Madrida i izlaskom na vanredne izbore.
Ankete pokazuju da su Katalonci podijeljeni na one koji su za nezavisnost i one koji su za ostanak u Španiji. Analitičari su naveli da postoji i neizvjesnost o odzivu birača, pošto je četvrtina glasačkog tijela još neodlučna.
List El Pais javlja da je porasla popularnost liberalne stranke Ciudadanos (Građani) koja se zalaže za autonomiju Katalonije u okviru Španije i za ostanak Španije u EU. Navodi se da bi ta stranka mogla osvojiti približno 23 posto glasova.
Katalonija je 1. oktobra održala referendum o nezavisnosti uprkos protivljenju centralne vlasti u Madridu, a potom je 27. oktobra proglasila nezavisnost, zbog čega je Vlada premijera Španije Mariana Rajoya suspendirala autonomiju te regije, smijenila njegovu vladu i raspustila parlament, podsjeća Beta.
Smijenjeni lider Carles Puigdemont sklonio se u Brisel, odakle je vodio kampanju pred regionalne izbore, ocijenivši da je i dalje moguće poraziti Rajoya.
Protiv Puigdemonta i još četverice zvaničnika njegove smijenjene vlade bila je izdata, a zatim povučena španska međunarodna potjernica. Protiv 18 kandidata koalicije za nezavisnost Katalonije vode se krivični postupci zbog pokušaja separatizma i prijeti im do 15 godina zatvora, a tri kandidata su u pritvoru.
Katalonija, koja je 2014. godine imala neobavezujuće glasanje o nezavisnosti, jedna je od 17 autonomnih regija Španije. Po Ustavu Španije iz 1978. godine, zvanično je kao “historijska nacija” priznata u Katalonskom autonomnom statutu iz 1979. godine.
(Agencije)