Građanska inicijativa protiv rudnika litijuma predana Narodoj skupštini RS: Sudbina Majevice u rukama narodnih poslanika

Inicijativni odbor građanske inicijative “Majevica-park prirode, a ne rudnik litijuma“ jučer je predao peticiju koju je potpisalo 6057 građana Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika, a kojom se od Narodne skupštine Republike Srpske da stavi moratorijum na dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju litijuma i drugih pronađenih sirovina na području planine Majevice do okončanja postupka zaštite ovog područja u kategoriji parka prirode.

Lista svih potpisnika i prateća potrebna dokumentacija predana je na protokol Narodne skupštine Republike Srpske.

Iz CZZS podsjećaju, Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine navedeno područje predviđeno je za zaštitu u navedenoj kategoriji, a u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, te je udruženje građana “Čuvari Majevice“ iniciralo proglašenje zaštićenog područja. Inicijativu je Ministarstvo prostornog uređenje, građevinarstva i ekologije RS prihvatilo, a Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa dao je pozitivno mišljenje u vezi sa zaštitom. Trenutno su u toku naučna istraživanja u svrhu zaštite ovog područja.

Građani četiri navedne jedinice lokalne samouprave su u proteklom periodu od 27 dana imali priliku da daju podršku građanskoj inicijativi svojim potpisom, odnosno kroz peticiju.

“Građanska inicijativa koju smo provodili pod nazivom “Majevica-park prirode, a ne rudnik litijuma“, trajala je od 21.12.2024. godine zaključno sa 16.01.2025. godine. Potpise smo skupljali u četiri jedinice lokalne samouprave. Za vrijeme trajanja sakupljanja potpisa skupili smo ukupno 6.057 potpisa i danas, 20. januara građanska inicijativa sa svom pratećom dokumentacijom je predana u Narodnu skupštinu Republike Srpske“, izjavila je Snežana Jagodić Vujić, član Inicijativnog odbora za ovu građansku inicijativu.

Andrijana Pekić, član Inicijativnog odbora istakla je da su građani Majevice podržali inicijativu i da ostaju predani zajedno sa njima u borbi za očuvanje kućnih ognjišta, za čist vazduh, pitku vodu i nezagađeno zemljište.

„Planina Majevica ima neistražena prirodna blaga i nastaviće se proces njenog dobijanja statusa zaštićenog područja, tj. planina Majevica može biti i jeste, samo park prirode, nikada rudnik litijuma u rukama stranaca za mizernu rudnu rentu od 3%“, istakla je Andrijana Pekić.

Centar za životnu sredinu pomno je pratio provođenje ove inicijative te pružao pravnu pomoć tokom cjelokupnog procesa.

“Građanska inicijativa provedena je u potpunosti u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi koji je stupio na snagu prošle godine. Interesantno je napomenuti da je prikupljanje trajalo kraće nego što je to predviđeno ovim zakonom, a prikupljen je dvostruki broj potpisa u odnosu na broj koji je zakonom predviđen kao minimalan. S obzirom na navedeno, očekuje se da se ova građanska inicijativa nađe na dnevnom redu pred poslanicima na sjednici Narodne skupštine i da se o njoj odlučuje u skladu sa zakonom“, izjavila je Sonja Kosanović, pravnica Centra za životnu sredinu.

(CZZS)