Gradsko vijeće Mostara usvojilo zaključke o odlagalištu otpada Uborak-Buđevci

U proceduri izmjena i dopuna Prostornoga plana Grada Mostara odredit će se lokacija za deponiranje otpada u Gradu, a ako bude potrebe inicirat će se prema višim razinama vlasti izmjene i dopune prostornih planova HNŽ-a, FBiH i BiH u kojima bi se utvrdila lokacija za deponiranje otpada u Gradu Mostaru.

Prvi je ovo zaključak današnje tematske sjednice Gradskog vijeća Mostara na kojoj se raspravljalo o regionalnom odlagalištu komunalnog otpada Uborak-Buđevci.

Po riječima predsjedavajućeg Gradskoga vijeća Salema Marića, trenutno je u prostornom planu HNŽ-a, koji je usvojen prije mjesec dana, i dalje kao regionalna deponija predviđena deponija Uborak i jedna mogućnost deponiranja kod Neuma.

– Kad nađemo novu lokaciju moramo tražiti izmjenu Prostornog plana kako bi u naš gradski prostorni plan uvrstili tu lokaciju predviđenu za deponiranje – objasnio je ovaj zaključak Marić.

Također, zaključeno je da Grad Mostar osigura financijska sredstva predviđena Planom prilagodbe upravljanja otpadom za regionalnu deponiju Uborak-Buđevci Mostar putem grant sredstava s većih razina vlasti i međunarodno financijskih organizacija te kreditnim zaduženjima kod banaka.

Što se tiče prezentacija osam domaćih i inozemnih tvrtki o načinu zbrinjavanja opada, gradonačelnik Mostara će formirati radnu grupu koju će sačinjavati predstavnici Odbora za stambeno-komunalne poslove i Gradske uprave, te vanjski suradnici iz oblasti zaštite okoliša, ekologije, vodoprivrede i šumarstva.

Zadaci ove radne grupe su da izvrši analizu svih prezentacija i nakon toga predloži Gradskom vijeću Grada Mostara najpovoljniju, odnosno najprihvatljiviju opciju za Grad Mostar, a koja je u skladu sa strategijom upravljanja otpada FBiH.

Uz to, ova grupa bi trebala pratiti daljnje aktivnosti na deponiji Uborak-Buđevci Mostar a posebno po pitanju provedbe plana prilagodbe upravljanja otpadom Uborak-Buđevci Mostar te da kvartalno izvješćuju Gradsko vijeće Mostara o provedenim aktivnostima.

Omer Hujdur iz Građanske inicijative “Jer nas se tiče” nezadovoljon je tokom tematske sjednice Gradskog vijeća Mostara zbog nedefiniranog roka gašenja deponije.

– Mislim da ovo nije ono što smo očekivali. Govore nam da moramo izdržati, a mi izdržavamo sedam godina jer je ta deponija 60 godina bez studije utjecaja na okoliš, i sve to da ne bi više zadužili Grad Mostar. Ispada da je život građana manje vrijedan – izjavio je novinarima Hujdur na pauzi sjednice. Svi su priznali i priznaju da deponija štetno djeluje na Grad Mostar, okolinu i živote ljudi, ali hoće i nastoje da izguraju neograničeno odlaganje opada na Uborku – ustvrdio je Hujdur.

Podsjeća kako se od mještana okolnih naselja, koji već godinama traže sanaciju i zatvaranja odlagališta na Uborku, konstanto traži vrijeme.

– Sve analize tla u deponiji i oko nje, pokazale su zagađenost teškim metalima, i to četiri puta više od dozvoljenog. Uzrok i posljedica toga je enorman porast oboljelih od karcinoma, posebice u naseljima oko odlagališta na Uborku – naveo je Hujdur.

(FENA)