Grbavi kit napravio epsku migraciju

Grbavi kit napravio je jednu od najdužih i najneobičnijih migracija ikada zabilježenih, koja je vjerovatno potaknuta klimatskim promjenama, pretpostavljaju naučnici.

Kit je viđen u Tihom okeanu kod Kolumbije 2017., a zatim se pojavio nekoliko godina kasnije u blizini Zanzibara u Indijskom okeanu, na udaljenosti od najmanje 13 000 km.

Stručnjaci misle da bi ovo epsko putovanje moglo biti rezultat klimatskih promjena koje iscrpljuju zalihe hrane ili možda odiseja u pronalaženju partnera.

Grbavi kitovi žive u svim okeanima širom svijeta. Svake godine putuju na velike udaljenosti i imaju jednu od najdužih migracija od svih sisara, plivajući od tropskih područja za razmnožavanje do hranilišta u hladnijim vodama.

Ali putovanje ovog mužjaka bilo je još spektakularnije, uključujući dva udaljena mjesta za razmnožavanje.

Jedna od teorija jeste da klimatske promjene mijenjaju brojnost sićušnih krila nalik račićima kojima se grbavi kitovi hrane, tjerajući kitove da putuju dalje u potrazi za hranom.

S druge strane, kitovi možda istražuju nova područja za razmnožavanje kako se populacije oporavljaju kroz globalne napore za očuvanje.

Nalazi ovog rada temelje se na stotinama hiljada fotografija kitova koje su istraživači, promatrači kitova i članovi javnosti poslali na web stranicu happywhale.com.

Baza podataka koristi umjetnu inteligenciju za usklađivanje pojedinačnih oblika i obrazaca repova grbavih kitova, mapirajući tako njihova kretanja širom svijeta.

Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA