Grčki dugovi mogu se otpisati samo ako ona napusti eurozonu

Njemački ministar finansija Wolfgang Schaeuble ponovio je snažno protivljenje prema otpisu grčkog duga, navodeći da takvo nešto nije moguće prema Lisabonskom sporazumu osim u slučaju da Grčka napusti eurozonu.

Međunarodni monetarni fond istovremeno, kako prenosi agencija AFP, pritiska povjerioce Atine na rezanje grčkog duga.

“Ne možemo prihvatiti smanjenje duga za Grčku, to ne dozvoljava Lisabonski sporazum [Evropska unija]. Za takvo nešto Grčka bi morala napustiti monetarnu uniju”, rekao je Schaeuble za njemačku državnu televiziju ARD.

MMF je ove sedmice objavio izvještaj u kojem je naveo da Grčka neće rasti tempom koji se očekuje i da neće biti u stanju otplaćivati svoje “veoma neodržive” dugove u budućnosti.

Grčka prolazi kroz višegodišnje iscrpljujuće mjere štednje još od finansijske krize 2008. godine, boreći se s nivoom duga od 160 posto bruto domaćeg proizvoda.

Eurozona želi da Grčka ostvari budžetski suficit od 3,5 posto prije nego što počne otplaćivati dug, dok MMF smatra da može postići tek blizu 1,5 posto.

Situacija će postati “eksplozivna” na duge staze ako se ne nađe rješenje, upozorila je međunarodna finansijska institucija sa sjedištem u Washingtonu.

Schaeuble je rekao da bi bilo kakva redukcija grčkog duga bila kršenje pravila eurozone, koja kažu da “nijedna zemlja članica u monetarnoj uniji ne može biti odgovorna za dugove drugih”.

“Pritisak na Grčku da provodi reforme i postane konkurentna zemlja mora se održati. U suprotnom, oni neće moći ostati u jedinstvenoj valuti”, dodao je.

Sličan stav iznio je i lider njemačke partije Slobodni demokrati (FDP) Christian Lindner, koji je rekao da Grčka prvo treba napustiti eurozonu, a zatim da joj se smanji teret duga.

“Grčka, međutim, treba ostati u EU-u, tako da može dobiti subvencije koje bi usmjerila u infrastrukturu ili podršku malim i srednjim preduzećima”, rekao je Lindner za njemačku radiostanicu Deutschlandfunk.

“Jasno je da je Grčkoj potreban otpis dugova. Grčki dugovi mogu se otpisati samo ako je ona van eurozone, tako da ovdje govorimo o ‘Grexitu'”, dodao je on.

Također smatra da grčki premijer Alexis Tsipras ne namjerava provesti dogovorene reforme, zbog čega treba promijeniti strategiju.

Nedavne ankete pokazuju da FDP, koji je bio manji koalicijski partner konzervativcima kancelarke Angele Merkel od 2009. do 2013. godine, ima podršku pet do sedam posto građana.

To nagovještava da bi mogli preći cenzus od 5 posto za ulazak u Bundestag, donji dom Parlamenta, na izborima 24. septembra, prenosi AFP.

(Agencije)