Grmlje može pomoći ili spriječiti oporavak šume nakon požara

Istraživanje kalifornijskog Univerziteta u Davisu daje uvide kada i gdje saditi sadnice drveća kako bi se obnovile šume nakon jakih šumskih požara, što je u velikoj mjeri povezano s grmolikim sadnicama.

U toplijim i sušnijim područjima gdje je prirodna regeneracija slabija, pravovremena sadnja drveća može potaknuti oporavak do 200%, ali ishod također ovisi o konkurenciji s grmljem, zaključuje se u radu objavljenom u časopisu Forest Ecology and Management.

“Općenito, tamo gdje ima više grmlja, klima i tlo su gostoljubiviji za rast biljaka”, rekao je glavni autor Derek Young. “Ali to također znači da postoji veća konkurencija za drveće.”

U područjima gdje je prisutno mnogo grmlja najbolje je posaditi sadnice unutar godinu dana nakon požara kako bi se izbjegla konkurencija između ovih drvenastih grupa biljaka. U područjima s manje grmlja sadnja tri godine nakon požara bila bi učinkovitija jer bi neke od tih drvenastih biljaka ponovno izrasle, ali ne toliko da potroše dostupne hranjive tvari i vodu.

“Nešto vegetacije na tim stvarno surovim mjestima zapravo bi moglo olakšati rast drveća pružajući sjenu”, rekao je Young.

Istraživači su istraživali područja u Sierra Nevadi koja predstavljaju mješavinu klima i strategija upravljanja u Kaliforniji, i koja su ponovno zasađena sadnicama četinara jednu do tri godine nakon intenzivnih šumskih požara. Na svakoj od pet kružnih parcela od 400 kvadratnih metara, koje su uključivale zasađene i nezasađene površine, tim je brojao sadnice, grmlje i analizirao druge detalje o okolišu.

To je istraživačima omogućilo da procijene kako ponovna sadnja utječe na sastav šuma i da razviju najbolje strategije za velike dijelove zemlje koje bi bilo teško istražiti drugačije.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA