Guterres: Moramo odgovoriti na signale i upozorenja koje nam naš planet svakodnevno šalje

Kako zaustaviti globalno zagrijavanje te financirati popravak štete prouzročene klimatskim promjenama? Čelnici iz cijeloga svijeta u potrazi su za ostvarivim rješenjima u vrijeme geopolitičkih oluja poput rata u Ukrajini, energetske krize, ekonomskih previranja. Veliko je pitanje može li se egipatskom klimatskom konferencijom Ujedinjenih naroda postići napredak, javlja HRT.

Postići globalni dogovor o ograničenju porasta temperature na 1,5°C u odnosu na predindustrijsko vrijeme bio je cilj Pariškog sporazuma. Iako su najpesimističnije projekcije manje strašne nego prije 10 godina, mjere na snazi i dalje vode prema zagrijavanju Zemljine površine za katastrofalnih 2,8°C.

Možemo li promijeniti navike, krenuti od početka, biti brižniji prema okolišu – pa to tražiti i od drugih, pitanja su koja muče sudionike klimatskog skupa u Egiptu. Jer, realno rečeno, nismo napravili mnogo od onoga što je bilo dogovoreno u Parizu prije sedam godina. No nada postoji, tvrde organizatori. Pozvat će se sve na odgovornost, pa bili oni predsjednici, premijeri ili izvršni direktori, jer klimatske promjene na kraju utječu na sve.

– Posebno pozdravljam najavljeni sporazum u koji su uključeni svi zainteresirani, tu novu agendu koja sadržava konkretan odgovor na dosadašnje posljedice klimatskih promjena. To stvara novu osnovu i to institucionalnu, koja omogućuje sporazum o konkretnim rješenjima vezanim za klimatske promjene – kazao je Sameh Shoukry, predsjednik COP27.

Stanje je doista teško jer globalno zagrijavanje izgleda kao nezaustavljiv proces, pa je opći zaključak da više nemamo luksuz nastaviti živjeti na ovaj način.

– Svi stanovnici planeta moraju biti zaštićeni od sve većeg rizika od klimatskih promjena. Upravo zato u sljedećih pet godina uspostavit ćemo takozvani univerzalni sustav globalnog upozorenja. Moramo odgovoriti na signale i upozorenja koje nam naš planet svakodnevno šalje, i to pravim, učinkovitim akcijama. Ovdje smo kako bismo ih konkretno uobličili – istaknuo je Antonio Guterres, glavni tajnik UN-a.

Dug je put do rješenja za klimatske promjene. Svijet kakav poznajemo doveo je do njih, a tražiti od svih da promijene navike – težak je i velik zadatak. No i za to postoji rješenje – obnovljivi izvori energije.

– Ovo je velika prilika za Australiju, ali i za cijeli svijet. Za razliku od prijašnjih skupova, na kojima se ideja o obnovljivim izvorima energije zanemarivala, ovaj skup prava je prilika za raspravu o tome – istaknuo je Chris Bowen, australski ministar za klimatske promjene i energetiku.

Svijetla točka ovogodišnje klimatske konferencije bit će dolazak novoizabranog brazilskog predsjednika Lule da Silve, koji najavljuje preokret u zaštiti Amazonske prašume u odnosu na politiku svojeg prethodnika.

– Za razliku od svojeg prethodnika, predsjednik Lula ne nastupa s pozicije ucjena. Dosadašnja brazilska politika bila je – ako svijet ne financira zaštitu Amazonske prašume, ona će se i dalje uništavati. A to je, naravno, uvijek bilo u nečijem financijskom interesu – kazala je Marina Silva, savjetnica za ekologiju brazilskog predsjednika.

Ovogodišnji će se klimatski skup kao nikad prije usredotočiti na novac – glavnu točku spora koja je pogoršala odnose između država koje su se obogatile na prodaji fosilnih goriva i onih siromašnijih koje to nisu činile, a pate zbog teških posljedica klimatskih promjena. Delegati su se danas složili da pitanje “gubitka i štete” stave na dnevni red egipatskog summita, što je prvi korak prema rješavanju tog velikog problema.

(FENA)