Veliko kliničko istraživanje, koje je koordinirao Univerzitet Washington, pokazalo je da je u pacijenata koji uzimaju hidroksihlorokin vjerovatnost od obolijevanja od COVID-19 jednaka kao i u onih koji ne uzimaju ništa, što je još jedan u moru dokaza da lijek koji je često promovirao američki predsjednik Donald Trump nema nikakvog učinka na korona virus.
Gotovo 800 dobrovoljaca sudjelovalo je u ispitivanju koje je sa 9,5 miliona dolara finansirala Fondacija Billa i Melinde Gates.
Svi učesnici istraživanja imali su člana porodice ili blizak kontakt koji je bio pozitivan na korona virus.
Nasumično je određeno ko će od njih 14 dana dobijati hidroksihlorokin, a ko placebo.
Dobrovoljci su se testirali svaki dan.
U grupi koja je primala dnevnu dozu hidroksihlorokina zarazilo se 46 ljudi, a u drugoj 43.
Ne ublažava simptome nakon infekcije
Razlika je statistički nevažna, što znači da lijek nije imao učinka, rekla je voditeljica istraživanja Ruanne Barnabas.
Istraživanjem nisu pronađeni ni dokazi po kojima hidroksihlorokin ublažava simptome bolesti nakon izbijanja infekcije.
“Mislim da su rezultati u skladu s prijašnjim istraživanjima, koja su pokazala da nema dokaza po kojima hidroksihlorokin ima klinički važan učinak na prevenciju ili liječenje COVID-19”, rekla je Barnabas.
I ranija su istraživanja pokazala da lijek, izvorno namijenjen liječenju malarije, nije bio od koristi pacijentima koji su zbog COVID-19 završili u bolnici niti je spriječio zarazu kad se koristio kao profilaksa.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i američki Nacionalni zdravstveni institut (NHI) već su ranije suspendirali klinička ispitivanja lijeka na COVID-19, jer se pokazao neefikasnim.
“Ovo je još jedno istraživanje koje potvrđuje da, jednostavno rečeno, hidroksihlorokin nema nikakvu ulogu u prevenciji i liječenju COVID-19”, zaključili su naučnici.
(Agencije)