Historijski minimum nivoa leda na Antarktiku prijeti da otapanjem podigne nivo mora

Na osnovu najnovijih satelitskih snimaka, antarktički morski led dostigao je najniži nivo ikada zabilježen i naučnici upozoravaju da bi to moglo stvoriti izrazito štetne efekte.

Već 44 godine, sateliti su pomagali naučnicima da prate koliko leda pluta okeanom oko 18.000 km obale Antarktika.

Vode na rubu kontinenta svjedoče masovnim promjenama svake godine, a morski led dostiže vrhunac od oko 18 miliona kvadratnih kilometara svakog septembra prije nego što padne na nešto iznad dva miliona kvadratnih kilometara do februara.

Ali tokom te četiri decenije satelitskih promatranja, nikada nije bilo manje leda oko kontinenta nego prošle sedmice.

Količina morskog leda je 25. februara 2022. godine pala na 1,92 miliona kvadratnih kilometara – što je najniži nivo u historiji zasnovan na satelitskih snimanja koja su počela 1979. godine.

Ali do 12. februara ove godine rekord iz 2022. je već oboren. Led se nastavio topiti, dostigavši ​​novi rekord od 1,79 miliona kvadratnih kilometara i nadmašivši prethodni rekord za 136.000 kvadratnih kilometara – područje dvostruko veće od Tasmanije.

Iako otapanje morskog leda ne podiže direktno nivo mora jer on već pluta na vodi, nekoliko naučnika je za Guardian reklo da to može dovesti do štetnih efekata.

Sudbina Antarktika – posebno leda na kopnu – važna je jer kontinent ima dovoljno leda da podigne nivo mora za mnogo metara ako bi se otopio.

Agencije