Alarmantna je situacija u sektoru šumarstva u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, koja je najbliža anarhiji, svakako je najveća kočnica usvajanja Zakona o šumama FBiH koji bi u većoj mjeri uredio to zapušteno stanje, upozoravaju iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.
Međutim, kako navode, postoje jasni pokazatelji da veći dio aktera ne želi takav razvoj situacije, jer im odgovara sadašnje stanje u kojem se vrše nelegalne sječe vrijedne desetine miliona konvertibilnih maraka.
Šumskoprivredna osnova, najvažniji srednjoročni plan u sektoru šumarstva, dokument je koji je baza gospodarenja šumama u okviru određenog šumskoprivrednog područja. Njime preciziramo sve radove tokom uređajnog, desetogodišnjeg perioda i direktno utičemo na stanje i kvalitet šuma nekog područja, zakljičili su.
Na područjima gdje ne postoji važeća šumskoprivredna osnova preduzeća šumarstva ne bi smjela provoditi planske aktivnosti sječa i druge procese gospodarenja šumama, ali u HNK ipak provode.
Za šumskoprivredno područje “Srednje-Neretvansko”, u okviru kojeg gospodarenje šumama obavljaju Šumarstvo “Srednje-Neretvansko” d.d. Mostar i “Šume Hercegovačko-neretvanske“ d.o.o. Mostar, posljednja osnova je izrađena još u bivšoj državi, za period od 1986. do 2000. godine.
Za područje “Krš Mostar” nikada nije izrađena šumskoprivredna osnova.
Šumskoprivredna osnova za područje “Konjičko”, u okviru kojeg poslove gospodarenja obavlja Šumarstvo “Prenj” d.d. Konjic, istekla je 2014. godine i do današnjeg dana nisu počele aktivnosti na izradi nove.
“Navedena djelovanja, pri čemu najviše ispaštaju naše šume, direktna su posljedica nepostojanja Zakona o šumama HNK i Zakona o šumama FBiH. Vlade, skupštine i parlamenti, konačno usvojite ove značajne propise!”, navode aktivisti/ce Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.
(AbrašMEDIA)