Porodica šestogodišnje afganistanske djevojčice na koju je prije mjesec naletio voz na granici Hrvatske i Srbije podnijela je kaznenu prijavu protiv nepoznatih policijskih službenika MUP-a tereteći ih za četiri kaznena djela, uključujući i prouzročenje smrti iz nehaja.
Osim za smrt djevojčice, porodica nepoznate počinitelje tereti za zlopotrebu položaja i ovlasti, povredu djetetovih prava i nanošenje teške duševne boli i patnje zbog njihova društvenog položaja, s obzirom na to da pripadaju ranjivoj izbjegličkoj populaciji, rekla je opunomoćena Advokatica Sanja Bezbradica Jelavić na konferenciji za novinare civilnih udruga.
Advokatica tvrdi da je majku sa šestoro djece zatekla policija na hrvatskom teritoriju i da je tada zatražila azil, ali su policajci odbili postupiti po pozitivnim propisima nacionalnih zakona i direktivama EU-a te su porodica po noći uputili da se smjerom pruge vrati na teritorij Srbije.
Tražili azil u Hrvatskoj, vraćeni u Srbiju
Prijavljene osobe, kazala je advokatica, nisu postupile humano jer su odbile molbe majke da joj se dopusti da s djecom u dobi od dvije do osam godina i dvoje od 15 godina prenoći do jutra jer su djeca umorna i pothlađena, usljed čega je nastupila smrt djevojčice.
Bezbradica Jelavić potvrdila je tačnost izjave majke da su pripadnici hrvatske granične policije nakon stradavanja djevojčice prevezli cijelu porodicai i predali je policiji u Srbiji iako je porodica zatražila azil u Hrvatskoj, prenosi Hina.
Tajana Tadić iz udruge Are You Syrious rekla je da su u tri ovogodišnja izvještaja prikazali načine na koje se sve izbjeglicama sistemski uskraćuje pristup sistemu međunarodne zaštite na teritoriju Hrvatske, tako da neki ljudi misle da u Hrvatskoj više ne postoji institucija azila.
Iznijela je podatak po kojem je UNHCR Srbije ove godine zabilježio 3.000 slučajeva nezakonitih protjerivanja iz Hrvatske.
“Često se tu radi o nasilju i može se pronaći podatak da policija izbjeglicama govori da prate šine do Šida, kad ih vraćaju u Srbiju“, rekla je Tadić.
Kaže kako do udruge Are You Syrious i dalje stižu svjedočanstva o nastavku protjerivanja i nakon djevojčicine smrti.
MUP negira odgovornost
Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije rekao je kako već 30 dana čekaju da MUP pruži jače dokaze o svojoj priči o tragičnom slučaju.
“Ako se sjetimo primarne priče, oni su tvrdili da su putem termovizijskih kamera uočili porodica na teritoriji Srbije, gdje se dogodila nesreća, i da porodica nije bila na teritoriju Hrvatske”, rekao je Bosanac, pozvavši MUP da objavi snimke i razriješi nejasnoće u vezi s tim događajem.
No, problem je puno dublji jer više od godine ne postoji građanski nadzor nad policijom, s obzirom na to da saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost nije izabrao članove za neovisni nadzor nad tajnim službama.
Povodom više objava hrvatskih medija, koji su prenijeli članak The Guardiana o stradavanju afganistanske djevojčice prilikom naleta voza na području Srbije, u blizini granice s Hrvatskom, hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je 8. decembra da postupanje hrvatske granične policije nije ni na koji način utjecalo na uzrokovanje nesreće i stradavanje djevojčice.
(Agencije)