Hrvatska preporučila svojim građanima da ne putuju u Srbiju

Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Hrvatske (MVEP) preporučilo je u četvrtak da se odgode sva putovanja u Srbiju koja nisu nužna zbog neprimjerenih i neosnovanih postupanja prema hrvatskim državljanima, prenosi Hina.

“Preporučuje se odgoda svih putovanja koja nisu nužna, oprez, praćenje aktualne situacije i detaljnije informiranje prije puta zbog zabilježenih neprimjerenih i neosnovanih postupanja tijela Republike Srbije prema hrvatskim državljanima”, objavio je MVEP u četvrtak popodne.

Hrvatskim državljanima također se savjetuje da izbjegavaju mjesta na kojem se okuplja veći broj osoba.

MVEP napominje da u “slučaju potrebe, u svakom trenutku hrvatski državljani imaju pravo zatražiti kontakt s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Srbiji”.

Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman jučer je u Davosu najavio da će se preporuka MVEP-a o putovanju u susjednu zemlju mijenjati radi zaštite i sigurnosti Hrvata. “Koliko vidim, sigurnost je upitna”, rekao je šef hrvatske diplomatije.

Upućena protestna nota
Hrvatska je danas Srbiji uputila i protestnu notu zbog pet hrvatskih državljanki koje su neosnovano uhapšene, a potom i protjerane iz Srbije.

Hrvatske državljanke predstavnice su nevladinih organizacija koje su u Beogradu učestvovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga. Uz protjerivanje, Srbija im je zabranila ulazak u zemlju na godinu dana.

Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da će o postupanju srbijanske policije obavijestiti delegaciju Evropske unije u Beogradu, Evropsku komisiju i poljsko predsjedništvo Unije.

Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su u Beogradu učestvovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, privela je beogradska policija, a onda ih protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana. U rješenju koje su im izdali kao uzrok deportacije navedeni su “razlozi zaštite sigurnosti Republike Srbije i njenih građana”.

Srbijanske i hrvatske nevladine organizacije osudile su zastrašivanje srbijanske policije koja je privela i zatim protjerala nekoliko aktivista, javlja Anadolija.

Osim pet hrvatskih, prema nevladinim organizacijama, protjerano je još nekoliko stranih državljana.

Zajednice nevladinih organizacija Kuća ljudskih prava iz Zagreba i Beograda danas su oštro osudile postupke srbijanske policije koja je, kako navode, privela i protjerala više osoba iz Hrvatske, Slovenije, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Sjeverna Makedonija u srijedu.

“U svjetlu višesedmičnog lova na hrvatske državljane s prebivalištem u Srbiji i njihovu navodnu umiješanost u organizaciju studentskih protesta, policija je iskoristila njihovo sudjelovanje na događaju za nevladine organizacije i tendenciozno ga prikazala kao prijetnju države”, navode iz Kuće ljudskih prava iz Zagreba i Beograda.

Smatraju da je ovo samo posljednji u nizu slučajeva policijskog zlostavljanja u političke svrhe kojima su građani Srbije već duže vrijeme izloženi, a sada i stranih državljana koji dolaze u Srbiju.

Po njima, svrha ovakvog policijskog ponašanja je i zastrašivanje i onemogućavanje normalnog funkcioniranja organizacija civilnog društva, a potpuno je nedopustivo u demokratskom društvu.

Pozvali su MUP Srbije da hitno provede unutarnju reviziju radi utvrđivanja odgovornosti i prekine s praksom zastrašivanja, a hrvatska ambasada u Beogradu da osigura pristup svim informacijama vezanim uz prava koja građani imaju tokom policijskih postupaka.

Saborska zastupnica Jasna Vojnić (HDZ) osudila je u četvrtak privođenje i protjerivanje pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladnih organizacija, iz Srbije, otvarajući pritom nekoliko pitanja, među njima i ono o stvarnim razlozima za takvo postupanje, prenosi Hina.

Kao Hrvatski sabor moramo se zapitati je li ovaj događaj, samo jedan u nizu, usmjeren na to da državljani Hrvatske požele zauvijek otići „i iz stanice, i iz Srbije“ i koji su stvarni razlozi za postupanje prema našim državljanima, zapitala se Vojnić u saborskom govoru na slobodnu temu.

„Ako je sigurnost Srbije uistinu bila ugrožena, tražimo jasne dokaze i objašnjenja. Ako takvi dokazi ne postoje, onda možemo zaključiti samo jedno – da se radi o politički motiviranom zastrašivanju“, izjavila je.

Pozdravila je izjavu ministra vanjskih i evropskih poslova Gordana Grlića Radmana o protestnoj noti Srbiji i mjerama koje će Hrvatska poduzeti na nivou EU-a.

„Ovakve i buduće incidente moramo spriječiti i zbog odnosa naših dviju država, ali i zbog nas koji tamo ostanemo kada se svi koji nisu dobrodošli u Srbiju iz razloga izbjegavanja nelagodnosti, povuku“, rekla je Vojnić, inače predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji.

Zapitala se i je li istina da se takva i mnoga slična pitanja ne mogu riješiti bilateralno, nego ih se mora dizati na međunarodnu razinu.

„Opredjeljenja Hrvatske jesu i uvijek će biti u smjeru ulaska Srbije u EU, no ipak ovakva pitanja grubog kršenja prava stranih državljana su nespojiva s europskim vrijednosti i ukoliko se nastave morat ćemo povećati svijest o ovome na međunarodnoj razini i rješavati ih putem europskih institucija“, rekla je zastupnica.

Naglasila je i kako je „targetiranje pripadnika drugih, u ovom slučaju hrvatske etničke skupine, samo za potrebe dnevne politike, uistinu nedopustivo“.

„Kao Hrvatski sabor imamo odgovornost jasno stati u zaštitu hrvatskih državljana, ali i poslati poruku da će Hrvatska uvijek biti na stani pravde, dijaloga i europskih vrijednosti te inicirati da se dijalog po ovom pitanju čim prije uspostavi“, navela je zastupnica.

Opozicija: Vučić se iživljava nad hrvatskim građanima zbog bunta studenata
Privođenje i protjerivanje pet Hrvatica iz Srbije, predstavnica nevladinih organizacija, kojima je izrečena i mjera zabrane ulaska u zemlju na godinu dana, saborska opozicija nazvala je iživljavanjem nad hrvatskim građanima koje Vučić provodi zbog svojih unutarnjih problema s buntom studenata.

Sabina Glasovac (SDP) kazala je da je privođenje i deportiranje pet Hrvatica iz Srbije nastavak dosadašnje prakse . „Naši građani su očito već neko vrijeme u Srbiji detektirani svojevremeno kao nekakvi špijuni u slučaju studenata, a sada stvari idu više”, kazala je. Naglasila je da moramo graditi prijateljske odnose sa svim državama, međutim, naša diplomacija i naše Ministarstvo vanjskih poslova, kao i premijer trebali bi vidjeti što se ovdje događa jer se netko iživljava nad našim građanima.

Ocijenila je da srpski predsjednik Aleksandar Vučić postavlja vrlo opasne teze i direktno optužuje Republiku Hrvatsku da se uključuje u unutarnje stvari druge zemlje. „Mi možemo imati svoj stav o političkoj situaciji u toj zemlji, ali je naša diplomacija i naša Vlada ta koja mora štititi sve hrvatske građane, ugled, samostalnost i dostojanstvo Republike Hrvatske”, poručila je, dodavši da je to pitanje za ministra vanjskih poslova, našu diplomaciju, ali i premijera.

I Možemo! osuđuje poteze predsjednika Vučića i njegove vlasti prema hrvatskim državljanima.

„Bez ikakve pravne osnove, van svih granica nečega što zovemo pravna država, proganja hrvatske državljane koji poslovno, zbog studentskog angažmana ili kroz organizacije civilnog društva koje 20 godina surađuju na relaciji Hrvatska-Srbija, deportira i, ono što je najgore, preko svojih medija objavljuje njihove slike, osobne podatke, adrese i time ih ugrožava i stavlja doslovno metu na čelu”, poručila je čelnica Možemo! Sandra Benčić.

Pozdravlja protestnu notu koje je Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova uputilo Srbiji. Napokon je Ministartvo jasno reagiralo, dodala je.

„Smatramo da treba uputiti službenu informaciju hrvatskim građanima o rizicima odlaska u Srbiju u ovoms trenutku jer je evidentno da rizici postoje. Jako nam je žao da Vučić takvom politikom stavlja Srbiju jako daleko od mjesta koje bi Srbiju odvelo u EU, što želimo za sve zemlje Zapadnog Balkana, i da svoje unutarnje probleme koje imaju s pravom zbog bunta svojih građana rješavaju tako da bi hrvatske državljane ili institucije optuživale za to”, kazala je.

Aleksandar Vučić pokušava sve ne bi li ostao na vlasti, njemu su idealni neprijatelji Hrvati, poručio je Mostov Božo Petrov.

„Njegova priča o našim studentima i tajnim agentima je bolesna i apsurdna. On treba naći neprijatelja da bi homogenizirao svoje ljude i to je taktika stara tisućljećima. Savjetujem građanima RH da ne idu u Srbiju dok je ovako jer Vučić neće birati sredstva, on će optužiti svakoga da ga minira i svakoga proglasiti neprijateljem da ispadne žrtva”, poručio je.

Dalija Orešković (DOSIP) smatra da je Vučićev režim na rubu svog pada zato što su se građani Srbije napokon organizirali i napravili uspješan protest.

Ovo, dodaje, nije prvi put da Vučić optužuje hrvatske građane i političare, među kojima sam i ja bila, da imamo nekakve veze s protestima u Srbiji.

„Nemamo veze, ni na koji način i ni s kim nismo povezani. Jedino što podupirem diljem svijeta sve one koji se bore protiv nedemokracije i tiranina u vlastitoj zemlji, ali moj prioritet je micati režim HDZ-a i time se bavim”, zaključila je Orešković.

(Agencije)