Graničari u Saudijskoj Arabiji redovno otvaraju vatru na afričke migrante koji pokušavaju ući u kraljevstvo iz Jemena, ubijajući stotine muškaraca, žena i djece tokom posljednjih 15 mjeseci, navodi Human Rights Watch u izvještaju objavljenom u ponedjeljak.
Stražari su mlatili migrante kamenjem i šipkama, prisiljavali muške migrante da siluju žene dok su stražari gledali i pucali zatvorenim migrantima u udove, što je dovelo do trajnih povreda i amputacija, navodi se u izvještaju.
Otvaranje vatre na migrante je “široko rasprostranjeno i sistematično”, navodi se, dodajući da bi njihovo ubijanje predstavljalo zločin protiv čovječnosti.
Centar za međunarodnu komunikaciju saudijske vlade nije odgovorio na upit putem e-maila o tim nalazima.
Izvještaj donosi zastrašujuće nove detalje o uvjetima duž jedne od najopasnijih svjetskih ruta krijumčarenja ljudi, dijela izolirane, ratom razorene teritorije koju rijetko posjećuju novinari, humanitarni radnici ili drugi međunarodni posmatrači.
Fokusira se na probleme migranata iz Etiopije, jedne od najsiromašnijih zemalja svijeta, koji žele ući u Saudijsku Arabiju – najbogatiju zemlju arapskog svijeta i jednog od najvećih svjetskih izvoznika nafte – i na sve snažnije napore sigurnosnih snaga kraljevstva da drži migrante van zemlje.
Faisal Othman, migrant iz Etiopije, kazao je za New York Times da je pokušao preći granicu s dvjestotinjak drugih u septembru prošle godine kada je projektil eksplodirao u blizini grupe, a i geleri su unakazili žene oko njega.
– Većina njih završili su kao ostaci. Bile su isjeckani kao zgnječeni paradajz – rekao je Othman (31), telefonom iz jemenske prijestolnice Sanaae.
Oskudica je natjerala ljude da krenu na put, kaže on.
– Oni su samo siromašni ljudi koji žele da zarade za život bosi, ali se suočavaju s raketama – rekao je.
Godinama su se tokovi migranata pokretali iz Etiopije zbog siromaštva, suše i političke represije i uputili se prema Džibutiju, gdje ih krijumčari prevoze preko Adenskog zaliva u Jemen, najsiromašniju zemlju arapskog svijeta, razorenu godinama rata.
U Jemenu, migranti su odvedeni na teritoriju u blizini saudijske granice koju kontroliraju Huti, militantna grupa koju podržava Iran i koja je osvojila Sanaau i veći dio sjeverozapada zemlje od međunarodno priznate jemenske vlade 2014.
Naredne godine, Saudijska Arabija i neki od njenih arapskih saveznika pokrenuli su kampanju bombardovanja kako bi protjerali Hutije. To im, međutim, nije uspjelo, a rat je zapao u ćorsokak i podstakao humanitarnu krizu.
Human Rights Watch je svoj izvještaj zasnovao na desetinama intervjua s migrantima koji su pokušali putovati ili sa njihovim saradnicima; analizom stotina fotografija i videozapisa koje su snimili migranti; i pregledom satelitskih snimaka graničnog područja, piše The New York Times.
(FENA)