Prof. dr. Husnija Kamberović obratio se javnosti putem svog YouTube kanala i upozorio na pogubne posljedice istorijskog revizionizma u Bosni i Hercegovini i regionu.
Husnija Kamberović navodi da dugo vremena istorija nije samo nauka o prošlosti, nego i oruđe koje političari koriste za ostvarivanje svojih političkih ciljeva. Ta zloupotreba prošlosti vidljiva je i u Bosni i Hercegovini, možda ne toliko kao u Srbiji ili Hrvatskoj, ali su se ti revizionistički talasi iz Srbije i Hrvatske prelili na prostor BiH i naišli na pogodan teren. Bilo je to vidljivo i tokom 1990-ih godina, kada je i ovdje istorija, kao i drugdje uostalom, korištena u svrhu ratnih mobilizacija, a to je vidljivo i danas, i to ne samo u istorijskoj nauci, nego i u nizu primjera koji pokazuju kako se istoričari i naučne institucije stavljaju u funkciju određenih političkih pokreta radi ostvarenja njihovih političkih ciljeva.
“Neću ovdje govoriti o rehabilitaciji četničkog pokreta, koji je u Republici Srpskoj, kao dijelu Bosne i Hercegovine, zahvaljujući mnogim istoričarima zauzeo isti stav i isti status kao i u Republici Srbiji. Kao primjer zloupotrebe istorije pomenuću jedan slučaj kada je Skupština Kantona Sarajevo davala saglasnost za imenovanje jedne škole po imenu Mustafe Busuladžića. Riječ je o čovjeku koji je u toku Drugog svjetskog rata napravio nekoliko intervjua sa velikim jeruzalimskim muftijom al-Husseinijem, držao govore i pisao tekstove koji su u interpretacijama mnogih koji se danas bave njegovim tekstovima zapravo antisemitski. Međutim, Skupština je za stav da se ne radi o antisemiti koristila mišljenje koje je dobila od Instituta za istoriju u Sarajevu, koji je zaključio kako Mustafa Busuladžić nije nikakav antisemita, da se u njegovim tekstovima ne može naći ništa antisemitsko, niti fašističko, nego da je prosto riječ o jednom od najvećih bošnjačkih intelektualaca koga su komunisti 1945. godine likvidirali samo zato što je bio antikomunista”, podsjeća Kamberović.
Dodaje da je sličnih pokušaja upotrebe istorije i naučnih instituta bilo je i prilikom pokušaja da se utemelji datum osnivanja Sarajeva itd.
“Osim toga i kod nas je pomama za nekim rezolucijama u kojima Parlamenti žele pisati povijest. Prvo je u ratu 1993. godine Skupština Republike Srpske donijela odluku kojom stavlja van snage sve odluke koje u toku Drugog svjetskog rata donijela Skupština, odnosno Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine. Upravo ovih dana je Parlamentarna skupština BiH izglasala jednu rezoluciju o poštivanju žrtava ustaškog režima, da bi samo par dana nakon toga Skupština RS-a donijela odluku kojom stavlja van snage navedenu rezoluciju prlamentarne skupštine BiH i pri tome nudi svoju interpretaciju događanja u toku Drugog svjetskog rata” izjavio je Kamberović.
“Zato je jako važno da se mi istoričari iz svih zemalja nastalih na jugoslavenskim ruševinama oglasimo i jednom zajedničkom deklaracijom stanemo u odbranu istorije kao nauke, da pozovemo političare da prestanu zloupotrebljavati istoriju, ali, takođe, i da ohrabrimo naučnike i istoričare da ne služe političarima radi ostvarenja njihovih političkih ciljeva, nego da se bave istorijom kao naukom. Zašto je to važno? Važno je zato što su nam ratovi 1990-ih godina pokazali da zloupotreba istorije u političke svrhe može biti vrlo krvava. Zato mislim da mi istoričari pokazujemo jednu vrstu odgovornosti ne samo prema prošlosti, nego i prema budućnosti, pozivom da se konačno prestane zloupotrebljavati istorija i da se istorija ostavi isključivo istoričarima za naučna istraživanja. Nama ne treba nikakva bolja prošlost, nama svima treba bolja sadašnjost i bolja budućnost”, uopozorava Kamberović.
(AbrašMEDIA)