Prva pošiljka koncentrata rude iz postrojenja za preradu rude u Varešu krenula je put Luke Ploče čime je zvanično počela realizacija prvog ugovora o prodaji koncentrata uz prvu milionsku naplatu od međunarodnih kupaca, saopšteno je iz kompanije Adriatic Metals BH, piše Fena.
“Ponosan sam što smo za manje od tri mjeseca od početka proizvodnje uspjeli ostvariti prvi izvoz i prodaju koncentrata rude iz našeg rudnika, iz Vareša. Čestitao bih svim našim radnicama i radnicima, dobavljačima i svima koji su sudjelovali u tom velikom projektu – izjavio je Paul Cronin, generalni direktor kompanije Adriatic Metals BH.
Postrojenje za preradu rude u Varešu je u potpunosti operativno i radi u skladu s planom proizvodnje, veselo javlja Cronin.
Kompanija prerađuje, kako je naveo Cronin, iznad 2.500g/t srebra i blizu 50 posto cinka.
Za vrijeme Jugoslavije 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća su rađena geološka istraživanja na području Vareša, ali i širom Jugoslavije. Rezultati ovih istraživanja su objedinjena u geološke karte, a jedna od tih geoloških karti je “Osnovna geološka karta – VAREŠ”, izdana 1978. godine u Beogradu i može se pronaći na internetu.
Dokument opisuje geološke karakteristike područja, pojave minerala i određenih metala za čitavo područje (imate i za ostale koncesije, šta se tamo nalazi), a konkretno za lokaciju Rupice navedeno je sljedeće:
U članaku “Devet smrtonosnih stijena i minerala na planeti” saznajemo da se na listi od devet, nalaze četiri minerala navedena u starom dokumentu: galenit, arsenopirit, cinabarit i antimonit.
Jedno je sigurno, smrtonosne stijene i minerali nisu briga kompanije, gdje će završiti, koga će trovati ni to njih nije briga, neka se zaradi.
U ovom dokumentu se javlja jedan mineral koji se apsolutno nigdje na navodi: arsenopirit. Arsenopirit nećete naći niti u domaćoj studiji, niti u ESIA, niti u Eastern Mining/Adriatic Metals dokumentima. Kako samo ime sugeriše, radi se o sulfidu sa velikom koncentracijom arsena. Arsenopirit je primarna ruda arsena i može biti sekundarna ruda za zlato, ako je koncentracija zlata koja se tu nalazi ekonomski isplativa. Pojava ovog minerala može objasniti količine arsena. Da li su ga namjerno izostavili? Da li ga stvarno nema nikako? Odakle dolazi preko 5.500 tona arsena? Detaljnije o arsenopiritu možete pročitati na ovom linku.
“U pogonu se trenutno proizvode koncentrati visoke prodajne kvalitete, tj. iznad 2.500g/t srebra i blizu 50 posto cinka, što potvrđuje našu sposobnost da proizvodimo viskokvalitetne koncentrate rude u skladu s komercijalnim zahtjevima svjetskih kupaca”, kaže Cronin, te dodaje:
“Sa sve većom dostupnom količinom rudne mase, postrojenje za preradu rude će sada preći na 24-satni rad. U mjesecima koji su pred nama očekujemo dodatno povećanje iskopina. Puni kapacitet proizvodnje trebali bismo ostvariti u četvrtom kvartalu ove godine”, zaključio je Cronin, a prenosi Fena.
U studiji utjecaja na okoliš, koji je radio institut iz Tuzle navode se količine rude, jalovine, metala i minerale koji se mogu pronaći na lokalitetu. Možemo postaviti pitanje: Da li je to kompletan spisak minerala?
Institut u svojoj studiji navodi i ne baš tako male količine žive od 961,00 tona, arsena od 5.591,00 tona i antimona od 16.325,00 tona.
Da li je vjerovati Croninu i kompaniji Adriatic Metals kada kažu šta izvoze? Kako vjerovati kompaniji koja je varala i manipulisala u cjelokupnom procesu istraživanja i otvaranja rudnika “Rupice”?
Zašto gospodin Cronin ne spominje da je kompanija Adriatic Metals BH d.o.o. varala i lagala o negativnim utjecajima njihovog rudarenja u svojim studijama, a te iste studije su proizvod lojalnih i potkupljenih persona, svakojakih geologa i eksperata bez ugleda i časti!?
Zašto Cronin ne spominje krčenje šuma, zagađenje vodotoka i tjeranje životinja iz prirodnih staništa? Nego, zadovoljno trlja ruke.
Krenula je prva pošiljka koncentrata rude iz postrojenja za preradu rude u Varešu put Luke Ploče. Da smo premijer Nermin Nikšić kazali bi, parafraziramo, “svečano – za prosperitet dali smo malo šikare”, ali nismo pa ponavljamo, ovo je neokolonijalizam, ekocid i kršenje zakona.
O prevarama kompanije, zagađenju vodotoka i ekocidu možete čitati u našim člancima koje smo objavljivali na našem portalu.
Piše: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA