Univerzitet Warwick udružio je snage s australskim Univerzitetom Novog Južnog Walesa kako bi analizirali zvukove koje proizvode životinje, uključujući vrste ptica i slonova.
Naučnici koriste novu metodu koja je razvijena na osnovu tehnologije koja se koristi za analizu moždanih valova u neuronauci, saopćio je Univerzitet Warwick.
Analiza zvukova životinja može se koristiti za procjenu veličine populacije, utvrđivanje mjesta gdje životinje žive i njihovih migracijskih obrazaca, rekli su istraživači.
Naučnici također pokušavaju razumjeti “bilo kakve negativne utjecaje” koje bi životinje mogle doživjeti zbog povećanja razine buke uzrokovane ljudskim aktivnostima.
Studija se temelji na metodi nazvanoj superlet transformacija (SLT) koja pretvara signale u sliku.
Voditelj istraživanja Ben Jancovich rekao je da su te informacije “od vitalnog značaja” za razvoj strategija očuvanja ugroženih vrsta, uključujući vrste slonova, kitova i ptica.
Jancovich je naglasio da je nova metoda tačnija i da je pomogla naučnicima da uoče poznate oblike i ponavljajuće obrasce životinjskih pjesama.
Postojeće metode imale su problema s vizualizacijom informacija o vremenu i frekvenciji u isto vrijeme, što je utjecalo na analizu zvukova.
“Nova metoda koju smo demonstrirali nudi veću tačnost i zahtijeva manje stručnosti za korištenje, tako da bi se trebala pokazati kao iznimno vrijedan alat za istraživače zvukova životinja koji nemaju inženjersko iskustvo”, rekao je.
Istraživanje je pokazalo da zvuci azijskog slona, južnog kazuara i američkog krokodila sadrže zvukove koji su “pulsirajući”.
Istraživači su dodali kako se ova otkrića temelje na pojedinačnim snimkama, to nisu konačni nalazi i potrebno je analizirati više zvukova.
Međutim, rekli su da to ilustrira “snagu ove nove metode za razjašnjavanje detalja”.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA