Istraživanje predviđa da će većina dijelova svijeta biti zahvaćena ekstremnim vrućinama do 2100.

Većina dijelova svijeta bit će zahvaćena “ekstremnim vrućinama” do 2100. godine, predviđa to novo istraživanje, objavljeno u časopisu Communications Earth and Environment.

Procjene pokazuju da će tropski i suptropski krajevi, uključujući Indijski potkontinent, velike dijelove Arapskog poluotoka i subsaharsku Afriku, do kraja ovog stoljeća imati opasno visoke temperature većinu dana u godini, navodi se u radu, koji prenosi novinska agencija Anadolija.

To će se vjerojatno dogoditi čak i ako na neki način uspijemo ograničiti globalno zagrijavanje na 2 stupnja Celzija iznad predindustrijske razine, upozorava studija. Rečeno je da će regije srednje geografske širine diljem svijeta, u najmanju ruku, doživjeti intenzivne toplinske valove svake godine.

U američkom gradu Chicagu, na primjer, istraživači predviđaju 16-struko povećanje opasnih toplinskih valova do kraja stoljeća. “Ekstremna vrućina pridonosi kroničnim bolestima i povezana je s gubicima radnog vremena na otvorenom i … ima potencijal ugroziti nastanjivost velikih dijelova kopnene površine Zemlje, ako se emisije stakleničkih plinova ne ograniče”, stoji u novinama.

Najosjetljiviji na ozbiljne zdravstvene probleme uzrokovane ekstremnim vrućinama su starije osobe, siromašni i radnici na otvorenom, dodaje se. “Bez mjera prilagodbe, ovo bi uvelike povećalo učestalost bolesti povezanih s vrućinom i smanjilo radnu sposobnost na otvorenom u mnogim regijama gdje je uzgoj poljoprivrednih kultura za vlastite potrebe važan”, navodi se u studiji.

(Hina)