Ekonomska emancipacija žena još nije potpuna. Prema studiji holandskog Statističkog zavoda još uvijek je veći udio Holanđana nego Holanđanki ekonomski nezavisan.
Istraživači CBS-a su pogledali koliko muškaraca i žena između 15 godina i dobi za odlazak u penziju zarađuje više od nivoa socijalne pomoći. Učenici i studenti nisu bili uključeni u istraživanje.
Rezultati pokazuju da se oko 70 posto žena sada može finansijski pobrinuti za sebe.
Prije 45 godina kada su ove vrste podataka prvi put analizirane bilo je samo oko 20 posto žena u finansijski neovisnoj grupi. Kod muškaraca je broj prilično stabilan na oko 80 posto.
Žene su morale da se bore za svoja ekonomska prava. Na primjer, do 1958. godine žene su automatski bile otpuštene nakon udaje ako su radile za vladu. Tek kada je poslanik PvdA Corry Tendeloo dvije godine ranije počeo agitirati protiv zabrane u Zastupničkom domu uspio je ukinuti tu zabranu tijesnom većinom.
Sedamdesetih godina prošlog vijeka zabrana rada je ukinuta. Međutim brak, a posebno rađanje djece, i dalje su imali veliki utjecaj na ekonomsku nezavisnost žena. U 80-im, 90-im i 00-im godinama još uvijek je postojao pad u broju finansijskih neovisnih žena nakon 25. godine.
Ovaj efekat se sada takođe smanjuje. Veća je vjerovatnoća da će sadašnja generacija mladih žena nastaviti raditi i nastaviti raditi duže nego njihove majke i bake.
Štrajkovi žena
Činjenica da sve više žena zarađuje dovoljno da sastave kraj s krajem ne znači automatski da zarađuju isto koliko i muškarci. U drugoj polovini prošlog vijeka bilo je nekoliko štrajkova žena da se to ispravi.
Na primjer, 1973. godine nekoliko stotina zaposlenica u fabrici Optilon u Winschotenu štrajkovalo je tri sedmice. Za rad u fabrici rajsferšlusa htjele su da zarade koliko i njihovi muški kolege.
Krajem 1980-ih njihov primjer slijedile su 22 žene iz Roosendaal tvornice hemijskih olovaka Bic. Poduzeli su mjere protiv nejednakog tretmana na radnom mjestu. Na primjer, za razliku od muškaraca, one su morale da rade sa satom i mogle su se učlaniti u penzioni fond tek nakon dvije godine rada, što je značilo da su ostvarivale manje penzije.
Razlika u platama je smanjena
Nakon tog perioda više nije bilo štrajkova žena. Razlika u plaćama između muškaraca i žena također se smanjila.
Ipak, žene i dalje u prosjeku zarađuju manje od muškaraca. U decembru je Statistički zavod Holandije objavio nove podatke o razlikama u platama. Tada se pokazalo da žene u vladi u prosjeku zarađuju 5,1 posto manje od muških kolega. U poslovnoj zajednici razlika je čak 16,4 posto. Razlike su najveće na najvišim pozicijama.
Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA