Delfini koji su živjeli uz obalu Louisiane tijekom i nakon velikog izlijevanja nafte sa Deepwater Horizon 2010. godine imaju genetske promjene koje bi mogle biti indikator za buduće bolesti, pokazalo je istraživanje u kojem su analizirali uzorke krvi životinja.
“Ekspresija gena je vrlo, vrlo osjetljiv pokazatelj koji nam može ukazati da nešto nije uredu mnogo prije nego što uočimo bolest ili smrt u populaciji”, kaže Jeanine Morey iz GEL laboratorija u Južnoj Karolini, koja je radila u Nacionalnoj fondaciji za morske sisare za vrijeme istraživanja.
Najveće izlijevanje nafte u moru, katastrofa Deepwater Horizon, izbacila je oko 800 miliona litara sirove nafte u Meksički zaljev nakon što je naftna platforma potonula u aprilu 2010. godine. Utjecaji na divlje životinje bili su zapanjujući, s ribama, pticama i morskim životinjama koje su umirale u ogromnom broju. Ali dugoročne posljedice izlijevanja nafte po divlje životinje manje su shvaćene, što je navelo Morey da istraži kako su prošli kljunasti delfini (Tursiops truncatus).
Ona i njezin tim analizirali su zdravstvene kartone i uzorke krvi 71 divljeg delfina, koji su uhvaćeni i pušteni između 2013. i 2018. godine. Tijekom praktičnih pregleda, biolozi su procijenili fizičko zdravlje svake životinje, uključujući rad srca i pluća, te su radili ultrazvuk na trudnim ženkama.
Zbog toga što je istraživačima nedostajalo podataka o delfinima prije izlijevanja nafte, uporedili su više od 11.000 gena jedinki koje su živjele u zaljevu Barataria u Louisiani koji je pogođen naftom s genima delfina koji su živjeli u zaljevu Sarasota na Floridi, koji je bio pošteđen katastrofe. Neki od delfina iz zaljeva u Louisiani koji su uključeni u studiju su preživjeli katastrofu, dok su drugi rođeni nakon katastrofe.
Analiza je otkrila hiljade razlika u ekspresiji gena kod životinja koje žive u području gdje je se desila katastrofa u poređenju s delfinima izvan pogođenog područja. Gen PRG3, koji je povezan s pogoršanjem zdravlja pluća kod ljudi, bio je eksprimiran 8,2 puta više kod delfina koji su preživjeli katastrofu nego kod onih rođenih nakon. Dodatno, delfini iz kontaminirane zone koji su imali problema s plućima (dokumentovano na njihovim fizičkim pregledima) češće su imali poremećaje u genima koji regulišu rast novog plućnog tkiva. Istraživači su također otkrili povećanu ekspresiju grupe gena povezanih s imunološkim odgovorima kod delfina iz kontaminirane zone.
Najveće razlike u ekspresiji gena uočene su kod životinja koje su proučavane 2013. godine, tj. u periodu koji je vremenski najbliži katastrofi.
Iako su istraživači preliminarno uspjeli pokazati veze između promjena u ekspresiji gena i simptoma fizičkog zdravlja, upozoravaju da je veličina njihovog uzorka mala. Oni također naglašavaju da je teško izolovati štetne efekte uzrokovane izlijevanjem nafte od štetnih efekata koji bi mogli biti uzrokovani drugim zagađivačima u okeanu.
Izvor: NewScientist
Prevod: AbrašMEDIA