Izvještaj – Akutna pothranjenost trudnica u porastu u 12 rizičnih zemalja

Akutna pothranjenost među trudnicama i dojiljama porasla je za 25 posto u posljednje dvije godine u 12 zemalja koje su teško pogođene porastom cijena hrane izazvane borbama u Ukrajini, navodi se u novom izvještaju Ujedinjenih nacija.

U izvještaju UNICEF-a, objavljenom uoči Međunarodnog dana žena, korištena su istraživanja u deset zemalja u Africi i dvije na Bliskom istoku koje su najviše pogođene krizom hrane.

Loša prehrana kod trudnica i dojilja može dovesti do slabljenja imuniteta i komplikacija tokom trudnoće i porođaja. Neke zemlje u subsaharskoj Africi u prethodnim studijama zabilježile su visoku stopu smrtnosti novorođenčadi zbog raznih komplikacija.

Globalno, 51 milion djece mlađe od dvije godine prenisko je za svoju dob zbog pothranjenosti, stanja koje se zove zaostajanje u razvoju, a polovina njih zaostaje u razvoju tokom trudnoće ili u prvih šest mjeseci života, navodi se u izvještaju.

– Bez hitne akcije međunarodne zajednice, posljedice bi mogle trajati među generacijama koje dolaze – izjavila je izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.

Broj oboljelih djevojčica i žena povećao se s 5,5 miliona u 2020. na 6,9 miliona u 2022. u Burkini Faso, Čadu, Etiopiji, Keniji, Maliju, Nigeru, Nigeriji, Somaliji, Južnom Sudanu, Sudanu, Jemenu i Afganistanu, navodi se u izvještaju.

UNICEF preporučuje povećanu pomoć u ishrani i snabdijevanje bogatim osnovnim namirnicama kao što su brašno, ulje za kuhanje i sol kako bi se smanjio nedostatak mikronutrijenata.

U izvještaju je također preporučeno da trudnice i dojilje imaju pristup uslugama ishrane i suplementima.

Neke od zemalja subsaharske Afrike imaju visoku stopu tinejdžerskih trudnoća i nisku posjećenost prenatalnih klinika.

Faith Kanini, 28, koja živi u glavnom gradu Kenije, Najrobiju, izjavila je za Associated Press da ne može priuštiti odlazak u prenatalne klinike iako se to preporučuje.

– Plaćam gotovinom za nekoliko klinika u kojima sam boravila. To mi je skupo i ne mogu da plaćam mjesečne premije RFZO (državnog zdravstvenog) osiguranja jer sam nezaposlena i oslanjam se na prijatelje i porodicu – kazala je u telefonskom intervjuu buduća majka.

Prema izvještaju UNICEF-a, žene u siromašnim domaćinstvima imaju dvostruko veću vjerovatnoću da će imati manju težinu od onih iz najbogatijih domaćinstava.

– Južna Azija i subsaharska Afrika ostaju epicentar krize ishrane među adolescentkinjama i ženama, dom za dvije od tri adolescentkinje i žene koje pate od nedovoljne tjelesne težine u svijetu, i tri od pet adolescentkinja i žena s anemijom – dodaje se u izvještaju, prenosi AP.

(FENA)