U Japanu će postojećim nuklearnim reaktorima radni vijek biti produljen iznad dosadašnje granice od 60 godina, prema direktivi koju je u četvrtak donijela vlada, budući da Japan pojačano okreće nuklearnoj energiji u uvjetima globalne energetske krize.
U planu je i gradnja reaktora nove generacije koji će dugoročno zamijeniti stare.
Po snazi treće svjetsko gospodarstvo tako u potpunosti odustaje od privremenog postupnog isključivanja nuklearne energije započetog poslije velike katastrofe u Fukušimi koja se dogodila u ožujku 2011. godine nakon potresa i tsunamija.
“Moramo u potpunosti iskoristiti nuklearnu energiju”, rekao je nedavno premijer Fumio Kishida.
Japan je siromašan sirovinama, pa s jedne strane želi smanjiti svoju ovisnost o uvozu nafte i plina i izbjeći nestašice struje, a s druge postići svoje klimatske ciljeve, pri čemu emisiju ugljičnog dioksida (CO2) planira smanjiti na nulu do 2050. godine.
Premda treba povećavati i uporabu obnovljivih izvora energije, istodobno se neizostavnim smatra korištenje nuklearne energije, unatoč opasnosti koju predstavljaju potresi i katastrofi u Fukušimi.
Japan je nakon katastrofe u Fukušimi ugasio sve reaktore i uveo znatno strože sigurnosne standarde. Vlada tako sada želi honorirati operatore za vrijeme kada je na snazi bila prisilna privremena obustava rada.
To znači da bi neka nuklearna elektrana mogla biti u funkciji i do 70 godina. Za 27 ugašenih reaktora operatori su već zatražili dozvolu za ponovno pokretanje, a sigurnosne zahtjeve ispunilo je 17 reaktora, od kojih je 10 već ponovno spojeno na mrežu.
Sud je u utorak odbio zahtjev stanovnika u blizini nuklearne elektrane u gradu Mihama da se iz sigurnosnih razloga zatvori tamošnji najstariji reaktor u funkciji, star više od 40 godina.
Za financiranje ulaganja u projekte dekarbonizacije, nova direktiva predviđa obveznice za “zelenu transformaciju” u vrijednosti od oko 20 bilijuna jena (152 milijarde dolara).
Vlada procjenjuje da će u idućih 10 godina biti potrebno više od 150 bilijuna jena javnih i privatnih ulaganja u ovo područje.
Japan ima za cilj do 2030. oko 20 do 22 posto svoje električne energije dobivati uz pomoć nuklearne energije i 36 do 38 posto iz obnovljivih izvora energije.
(Hina)