Je li pitka voda u BiH ugrožena?

Nakon jučerašnjeg Svjetskog dana šuma, danas obilježavamo Svjetski dan voda, bez kojih bi život na Zemlji bio nemoguć, piše Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.

Bosna i Hercegovina je po vodnom bogatstvu prva u regionu, ali se se vodama ne upravlja odgovorno i na održiv način.

Tu je i niz drugih problema poput bespravne gradnje, nepoštivanja pravila u vezi riječnog pojasa, kanalizacija, betoniranja korita, industrijskog zagađenje otpadnim vodama itd.

Između ostalog, nužno je donijeti novi Zakona o vodama u FBiH, s obzirom na to da prijedlog stoji u ladicama Parlamenta FBiH još od 2017. godine. Stanje voda u entitetu Republika Srpska je također spremno za novo unaprijeđeno zakonsko rješenje.

Poseban problem je otpad koji završava u rijekama, ali naglašavamo da je to posljedica komunalnog nereda za koji su krive prije svega neodgovorne vlasti, a tek onda neodgovorni građani. Preko petine teritorije BiH uopšte nije pokriveno organizovanim odvozom smeća. Na dobrom dijelu ostatka, odvoz je loš i neredovan. Posljedica su divlje deponije i smeće koje završava u rijekama.

Sačuvajmo naše čiste izvore i potoke i divlje planinske bosanskohecegovačke rijeke, koje su veliki rezervoari pitke vode. Ne dopustimo da padnu u ruke moćnika, jer svaki građanin ima pravo na pitku vodu, ali pitku vodu kojom upravlja isključivo država.

U jeku sve jačeg pritiska za svjetske zalihe pitke vode brojni izvještaji ukazuju na nužnost zaštite ovog resursa, za koji će se voditi ratovi u narednim decenijama, odnosno možda se već vode.

Ljudski organizam čini više 60% vode, dok svakodnevno svakom čovjeku treba između 50 i 100 litara vode za podmirenje osnovnih potreba.

Najnovija istraživanja ukazuju da više od milijardu ljudi na Zemlji nema pristup ispravnoj i čistoj vodi za piće, uz tendenciju drastičnog povećanja ove brojke u predstojećem periodu, što za posljedicu ima ekspanziju bolesti povezanih s korištenjem zagađene vode poput malarije.

(AbrašMEDIA)