Južnokorejski naučnici sa Nacionalnog univerziteta Seul objavili su, u časopisu Science Robotics, naučni rad u kome opisuju male samohodne robote koje pokreće – vlaga iz vazduha.
Mikro roboti su veoma pokretljivi i lagani, pa im nije potreban nikakav spoljni izvor energije da bi mogli da se kreću.
Dovoljno im je da je vazduh oko njih vlažan, a većini slučajeva jeste, pa da odmah započnu kretanje. Njihov mehanizam funkcioniše po principu zaustavljanja zupčanika (kao kod rukohvata gedore).
Sistem je nazvan “higrobot” (hygrobot), a njegov glavni pokretni dio sastoji se od posebnog filma izrađenog od nanovlakana koji reaguje na vlagu. Kada “osjeti” promjenu vlage, film se steže i rasteže po dužini pokrećući cijeli mehanizam.
Asimetrična raspodjela trenja unutar vlakana omogućava da se kretanje odvija samo u predodređenom pravcu, pa se osciliranje vlakana pretvara u linearno kretanje robota u jednom smjeru. Rezultat toga je kretanje slično onome kod crva ili zmija.
Inspiraciju za ovaj mehanizam naučnici su dobili iz prirode, gdje je čest slučaj da biljke mijenjaju svoj oblik kada osjete promjenu vlažnosti vazduha.
Primjenu “robota na vlagu” naučnici vide u medicini, gdje bi mogao da posluži za distribuciju lijekova kroz organizam, kao i u vojnim i industrijskim okruženjima, piše b92.