Centralna uprava i rukovođenje, mobilizacija, organizacija, zakoni, solidarnost i međunarodna saradnja – to je šest tačaka koje je kineski dnevni list People’s Daily opisao kao model koji je Kina primijenila kako bi u najkraćem roku zaustavila epidemiju korona virusa.
Kina je, kako prenosi RTS navode kineskog lista, uspostavila Centralnu upravu za odgovor na epidemiju i Jedinstveni državni mehanizam za kontrolu i prevenciju.
Od izbijanja epidemije predsjednik Xi Jinping je održao deset sastanaka i lično otišao u tri inspekcije, prenosi Tanjug.
Izdao je brojne instrukcije i naređenja i slao čestitke i pisma kako bi podstakao i podržao borbu protiv virusa.
Poslani su istražitelji i eksperti u Wuhan, grad u provinciji Hubei koji je najteže pogođen epidemijom.
Grad je stavljen u karantin 23. januara 2020. godine.
Napravljene su privremene bolnice tako što je 86 postojećih bolnica opredijeljeno za oboljele, a uz izgradnju 16 montažnih došlo se do ukupnog kapaciteta od 60.000 kreveta.
Iz svih krajeva Kine u Hubei je stiglo 42.000 medicinskih radnika.
Pratio se broj oboljelih i o tome se izvještavalo pravovremeno.
Odobrene su milijarde juana iz budžeta kako bi se Hubei izborio sa epidemijom, a širom Kine su uspostavljena mjesta za mjerenje temperature građanima, klinike za one sa simptomima i karantini za oboljele.
Otkazani su veliki skupovi, ispiti, zatvorene su škole, odložene konferencije i sastanci.
Umnogostručena je proizvodnja medicinske opreme i sredstava. Izrada zaštitne odjeće podignuta je na 500.000 komada dnevno, proizvodnja N-95 maski na 1,6 miliona dnevno, a hirurških maski na 100 miliona.
Ažurirani su planovi za dijagnozu i liječenje, ubrzan razvoj testova, lijekova i vakcine.
Zatvorene su sve pijace koje su prodavale divlje životinje, insekte i gmizavce, a farme i rezervati na kojima su uzgajani su ograđene.
Oštro i brzo je sankcionirano svako odstupanje od propisa.
Trajno je zabranjena trgovina hranom od divljih životinja.
Unapređeni su zakoni i propisi.
Suočen sa epidemijom, kineski narod pokazao je beskonačnu ljubav i veliku solidarnost, piše list.
Građani su donirali maske, hranu i novac, dobrovoljno su se angažirali, smanjili kretanje na minimum i nosili maske pri svakom izlasku.
Ostajali su kod kuće i predano vodili računa o higijeni i dezinfekciji.
Dobrovoljno su odlazili u karantin poslije putovanja, naročito ako su došli iz ugroženih područja.
Kad je riječ o međunarodnoj saradnji, razmjenjivani su podaci o prevenciji, dijagnosticiranju i tretiranju oboljelih sa cijelim svetom.
Kina je donirala 20 miliona dolara Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji za testove i medicinsku opremu za druge ugrožene države.
Tokom februara predsjednik Xi Jinping je komunicirao sa više od 30 svjetskih lidera i šefova međunarodnih organizacija putem telefona, poruka i ličnih susreta.
“Epidemija je đavo kojem nećemo dozvoliti da se sakrije”, rekao je Xi Jinping.
(Agencije)